Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"MB'nın kısa vadede politika faizinde bir indirimi…

  • Yazı boyutu
Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:
  -"MB'nın kısa vadede politika faizinde bir indirimi…

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"MB'nın kısa vadede politika faizinde bir indirimi tercih etmek yerine elindeki diğer araçlar olan gecelik borçlanma ve ROK'a ağırlık vereceğini düşünüyoruz"

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici Merkez Bankası'nın kısa vadede politika faizinde bir indirimi tercih etmek yerine elindeki diğer araçlar olan gecelik borçlanma ve ROK'a ağırlık vereceğini düşündüklerini belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın AA Finans Masası'nda yaptığı açıklamaları değerlendiren Derici, Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemi nasıl gördüğü ve olası politika aksiyonlarını göstermesi açısından önemli olduğunu belirtti.
     Merkez Bankası Başkanı'nın önümüzdeki dönemde kurun değer kaybı değil değer kazancı riski ile karşı karşıya olduğunu ve aşırı değerlenme riski ile ilgili olarak reel efektif döviz kurunu yakından takip ettiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Reel döviz kurunda 2003 yılındaki 100 civarı seviyeden yüzde 20 üstü değerlenmeyi aşırı değerlenme olarak kabul edebileceklerini söyleyen Başçı, 120-125 arası bir endeks seviyesinin Merkez Bankası'nın bir politika aksiyonu gerektireceğini, bunun kısa vadeli faizleri indirmek şeklinde olabileceğini söyledi. Biz Merkez Bankası'nın kısa vadede politika faizinde bir indirimi tercih etmek yerine elindeki diğer araçlar olan gecelik borçlanma ve ROK'a ağırlık vereceğini düşünüyoruz.
     Koridorun alt bandı olan gecelik borçlanma faizinde yüzde 5 seviyesinden kademeli indirimler ve ROK'ta tüm kademelerde 0.1 puan üzeri artışlar görebiliriz. Merkez Bankası Başkanı değerlenme daha ileri giderse ve endeks 130 seviyesinin üzerine çıkarsa 2010 yılındaki gibi bir resim göreceğimizi ve o zaman Merkez Bankası'nın halihazırdaki araçların yanı sıra munzamları da kullanacağı bir politika kombinasyonunu tercih edeceğini söyledi. Bu konuda da büyüme hızlı bir toparlanma hareketi göstermeden Merkez Bankası'nın TL munzamı arttırmak gibi bir politika tercihi olacağını düşünmüyoruz. Olası kur değerlenmesi ve politika aksiyonları üzerine açıklamalar piyasalarda bir nevi sözlü müdahale görevi görmüş gibi görünüyor."
     Derici, açıklamalarla birlikte gösterge bonoda yüzde 6,36'ya doğru ciddi bir salınma görüldüğü belirterek, "USD/TL 1.7975'lere kadar yükseldi. Önümüzdeki dönemde de sermaye girişlerinin kur üzerindeki baskıyı hafifletmesine rağmen Merkez Bankası'nın değerlenmeye karşı kararlı duruşu nedeniyle USD/TL kurunda aşağı yönün sınırlı olduğuna dair beklentimizi koruyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 114 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir