Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Halen genele yayılmış bir istihdam artışından…

  • Yazı boyutu
Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:
  -"Halen genele yayılmış bir istihdam artışından…

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Halen genele yayılmış bir istihdam artışından ziyade servis ağırlıklı bir yapı görüyoruz"

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, işsizlik verilerine ilişkin, "Halen genele yayılmış bir istihdam artışından ziyade servis ağırlıklı bir yapı görüyoruz" dedi.
     Temmuz ayı işsizlik verilerini değerlendiren Derici, işsizlik oranının temmuz ayında yüzde 8,4 olarak gerçekleştiğini, bu oranın geçen yılki yüzde 9,1'in altında ancak mevsimsellikten arındırılmış olarak yüzde 9,1 ile hazirandaki yüzde 8,9'un üzerinde kaldığını belirtti. Derici, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya rağmen işsizlik oranında düşüşün sürdüğünü ve bunun da ağırlıklı olarak servis sektörü kaynaklı olduğunu görüyorduk. Halen genele yayılmış bir istihdam artışından ziyade servis ağırlıklı bir yapı görüyoruz ancak hem burada giderek doygunluğa yaklaşılması hem de yavaşlamanın etkisinin daha da hissedilmesi işsizlik oranında düşüşün önüne geçecektir. Temmuz ayında toplam 545 bin kişilik istihdam artışının 541 bin kişisi servis sektörü kaynaklı. Tarımda 67 bin kişi düşüş, sanayide 68 bin ve inşaatta 3 bin kişilik artışlar görüyoruz. Sanayi ve inşaat sektöründeki artışlar halen sınırlı. Öte yandan bu veri sonrasında Merkez Bankası'ndan 50 baz puan indirim beklemeye devam ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir