Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Derici: -"Açıklanan rakamların ardından iki iyi haber, cari…

  • Yazı boyutu
Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Derici:
  -"Açıklanan rakamların ardından iki iyi haber, 
  cari…

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Derici: -"Açıklanan rakamların ardından iki iyi haber, cari açığın önümüzdeki dönemde daralmaya devam ederek finansman ihtiyacının azalması ve de ROK mekanizması sayesinde döviz rezervlerinin güçlenmeye devam edecek olması olabilir"

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, açıklanan cari işlemler rakamlarının ardından iki iyi haberin, cari açığın önümüzdeki dönemde daralmaya devam ederek finansman ihtiyacının azalması ve de rezerv opsiyon katsayısı (ROK) mekanizması sayesinde döviz rezervlerinin güçlenmeye devam edecek olmasının olabileceğini söyledi.
     Merkez Bankası tarafından açıklanan eylül ayı cari işlemler dengesi verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Derici, cari açığın eylül ayında 2,7 milyar dolar ile piyasa beklentisinin altında gerçekleştiğini kaydetti.
     Cari açığın aylık açık beklentileri olan 3,2 milyar doların altında gerçekleşse de geriye doğru revizyonlar nedeniyle 12 aylık toplamın bekledikleri gibi 55,8 milyar dolar yani GSYH'nin yüzde 7'si civarında gerçekleştiğini ifade eden Derici, "Bu oran geçen ayki yüzde 7,4'e göre önemli bir düşüşe işaret ediyor. İthalatta hızlı bir toparlanma görmediğimiz için bu düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etmesini ve yılı yüzde 6,7 civarında bir açıkla bitirmeyi bekliyoruz" dedi.
     Derici şunları kaydetti:
     "Finansman tarafında bono piyasasına yabancı girişler sayesinde görülen güçlü portföy yatırımlarına karşın bankaların yurtdışında varlık birikimlerini arttırması geçen seneye göre 5 milyar doların üzerinde bir sermaye çıkışına neden olmuş ve 12 aylık toplam sermaye girişi geçen ayki 61,9 milyar dolardan 57,6 milyar dolar seviyesine gerilemiş durumda.
     Halen kısa vadeli girişlere dayalı kırılgan finansman yapısı korunuyor ve önümüzdeki dönemde de not artışı sonrası görülen portföy girişleriyle finansman yapısında bozulmanın devam ettiğini görebiliriz. Burada iki iyi haber, cari açığın önümüzdeki dönemde daralmaya devam ederek finansman ihtiyacının azalması ve de ROK mekanizması sayesinde döviz rezervlerinin güçlenmeye devam edecek olması olabilir."
    
    
    

Bu haberi 116 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir