Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge: -"Merkez Bankası TL yi aşırı değerlenmeden korumak…

  • Yazı boyutu
Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge:
  -"Merkez Bankası TL yi aşırı değerlenmeden 
  korumak…

Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge: -"Merkez Bankası TL yi aşırı değerlenmeden korumak için hem bandın alt tarafını hem de politika faizini daha da aşağı çekebilir"

Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, "'Merkez Bankası (MB) TL'yi aşırı değerlenmeden korumak için hem bandın alt tarafını hem de politika faizini daha da aşağı çekebilir" dedi.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın AA Finans Masası'nda yaptığı açıklamaları değerlendiren Tözge, Merkez Bankası'nın değerli TL'nin önüne geçmek için net bir şekilde faiz indirimlerine devam sinyali vermesinin özellikle kısa vadeli tahvillerde aşağı yönlü hareketin hızlanmasına sebep olduğunu belirtti.
     MB'nin TL'yi aşırı değerlenmeden korumak için hem bandın alt tarafını hem de politika faizini daha da aşağı çekebileceğine dikkati çeken Tözge, "Böylelikle fonlama seviyesi aşağı gelebileceği için özellikle kıza vadeli tahvillerde avantajın artabileceği beklentisi ile alımların kuvvetlendiğini gördük" dedi.
     Bu beklenti doğrultusunda gösterge tahvilinin yeni hareket aralığının yüzde 6,25-6,50 bölgesi olacağını düşündüklerini kaydeden Tözge, şu değerlendirmede bulundu:
     "Açıklamalara ilk aşamada olumsuz tepki veren uzun vadeli tahvillerin ise bir miktar rahatlama sonrası tekrardan yönünü aşağı yönlü çevirmesi olası. Çünkü gösterge tahvilin bulunduğu rekor düşük seviye göz önüne alındığında kısa vade uzun vade spreadinin yüksek olduğunu düşünmekteyiz. Uzun vadeli tahvillerde yüzde 7,25 hedef olmaya devam edecek."
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir