"Asya Borsaları İstanbul Buluşması" -Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray: -"Hali…

  • Yazı boyutu
"Asya Borsaları İstanbul Buluşması"
  -Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray:
  -"Hali…

"Asya Borsaları İstanbul Buluşması" -Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray: -"Hali hazırda bir sorunumuz var, global bağlamda. Ülkeler nezdinde değişebilir ama borsalar etkinliğini kaybediyorlar. Ama bunun da üstesinden gelebiliriz diye düşünüyorum" -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı İbrahim Turhan: -"Zorlu süreçlerle baş edebilmek için yerel borsalar birbirleri ile etkileşimi artırmak, birbirleriyle ortak proje geliştirmek durumundadırlar"

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, global bağlamda hali hazırda bir sorunun olduğunu belirterek, "Ülkeler nezdinde değişebilir ama borsalar etkinliğini kaybediyorlar. Ama bunun da üstesinden gelebiliriz diye düşünüyorum" dedi.
     İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ev sahipliğinde düzenlenen "Asya Borsaları İstanbul Buluşması"nda konuşan Akgiray, finansal piyasalar arasındaki bu toplantının bir platform niteliğinde olduğunu söyledi.
     Çok şanslı olduklarını belirten Akgiray, yıllar boyunca hükümetlerin bir takım ekonomik dengeleri göz ardı ettiğini ama şimdiki hükümetin borsaların kıymetini iyi bildiğini ifade etti.
     Şanslı oldukları bir başka konunun ise regülatörler birbirlerini sevmezken Türkiye'deki yetkililerin birbirlerini şahsen sevdiklerini kaydeden Akgiray, "O yüzden yüzüm gülüyorum. Gerek SPK, gerek İMKB olarak yüzüm gülüyor" dedi.
     Son krizde piyasa oyuncularının bir araya gelerek krizin nasıl üstesinden gelineceğine dair konuştuğunu anımsatan Akgiray, bunun halen gerçekleşmediğini ama finansal piyasaların artık daha iyi anlanabildiğini dile getirdi.
     1980'lere 1970'lere daha fazla odaklanılması gerektiğine işaret eden Akgiray, sözlerine şöyle devam etti:
     "Bize göre borsaların önemi çok büyük. Her şeyden önce firmalar için bir finansman kaynağı. Firmalar burada finansmana erişebilirler. İkinci olarak da yatırımcılar da kazanıyor. Finansman kaynağı bulan firmalar da kazanıyor. Hali hazırda bir sorunumuz var, global bağlamda. Ülkeler nezdinde değişebilir ama borsalar etkinliğini kaybediyorlar. Ama bunun da üstesinden gelebiliriz diye düşünüyorum. Bazen borsaların yüksek volatiteye sahip olduğu söylenir. Çalışmalar ve mevcut durumlar bunu gösteriyor. Ben öğrenciyken Tokyo ve Frankfurt Borsaları önemli borsalardı. Burada 4 yıl boyunca hisse senedi getirilerinin eksiye düştüğü gözlenmedi. Teknoloji gelişti. Bir araştırma okudum, İMKB 5 yıl boyunca hiç eksiye düşmemiş. Kar payı beklemeyen bir yatırımcı, İstanbul Borsası'nda 5 yıl sabrederse yatırım getirisi alacaktır. Borsada uzun dönemli yatırımlar gerçekleştirebilir. Yatırımcıların borsalara güvenini sağlamamız lazım. Bizde bu konuda sizin uygun bulunduğunuz şekilde yardıma hazırız."
    
     -"Asya, Türkiye'nin köklerinin saklı olduğu bir yer"
    
     İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan ise zorlu süreçlerle baş edebilmek için yerel borsaların birbirleri ile etkileşimini artırmak, birbirleriyle ortak proje geliştirmek durumunda olduğunu söyledi.
     Geçtiğimiz haziranda 2 önemli toplantıya ev sahipliği yaptıklarını belirten Turhan, Avrupa Borsalar Federasyonu'nun üye borsalarını, sonrasında OECD toplantıları çerçevesinde Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin sermaye piyasası temsilcilerini ağırladıklarını kaydetti.
     Asya borsaları toplantıları ile yüzyıllarca bir çok kültürden medeniyete milyonlarca insana ev sahipliği yapan İstanbul'un bu kimliği ile bağdaşan bir diğer faaliyete imza atmış olduklarını aktaran Turhan, "Dünya sermaye piyasalarında son 20 yılda meydana gelen gelişmeler, büyük konsolidasyonları beraberinde getirmiş, gelişmekte olan ülke borsalarına yönelik gerek teknolojik altyapı, gerekse likidite fonlarında önemli meydan okumalara neden olmuştur. Öte yandan gelişmekte olan ülke ekonomilerinin temel dayanağı olan orta boy işletmelerin sermaye piyasalarına erişimi bu meydan okumalarla yüzleşmektedir. Zorlu süreçlerle baş edebilmek için yerel borsalar birbirleri ile etkileşimi artırmak, birbirleriyle ortak proje geliştirmek durumundadırlar. Bu çerçevede bölgesel borsalarla ortak ürün, ortak teknoloji ve eğitim faaliyetlerini geliştirme işini İstanbul Finans projesi içindeki ana misyonlarımızdan biri olarak görmekteyiz" dedi.
     Yarı resmi olarak başlatılan bu toplantı ile amaçlarının gelişmekte olan ülke borsalarının, özellikle dünyada geldikleri yer itibariyle, gelecekte önemli bir yere geleceği aşikar olan Asya borsaları ile aralarındaki etkileşimi güçlendirmenin maruz kalınan küresel zorluklarla mücadele edebilemek için önemli olduğunu vurgulayan Turhan, toplantı çerçevesinde ilk sermaye piyasalarının içinde geçmekte olduğu konuları kapsayan 2 oturumun yapılacağını söyleyerek, 2. ve 3. gün ise Kapadokya'ya geziler yapılacağı bilgisini verdi.
     Asya'nın Türkiye'nin köklerinin saklı olduğu bir yer olduğunu vurgulayan Turhan, özellikle küresel makro ekonomik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda Türkiye'nin yüzünün dönük olduğu batı ile ilişkilerini devam ettirirken, doğu ile etkileşimini yeniden tanımlayan Türkiye'nin kendisini reoriente (yeniden tanımlama) etmek durumunda olduğunu kaydetti.
     Bu kavramın iyi bir diyalog kurduğu Andre Gunder Frank'a ait olduğunu aktaran Turhan, kendisinin dünya sistem teorisinin önemli teorisyenlerinden birisi olduğunu ifade etti.
     Bu yıl ilkini yaptıkları bu toplantının bir diyalog platformuna dönüşmesinin en büyük arzularından birisi olduğunu dile getiren Turhan, emeği geçenlere ve bu işbirliğini geliştirmeleri noktasında SPK'ya, SPK Başkanına ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a teşekkür etti.
     İstanbul'un bütün bölge insanlarının kendilerini evinde hissettikleri bir yer olduğuna dikkati çeken Turhan, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Bundan bir kaç yıl önce Frankfurt'ta katıldığım Avrasya Bankalar Kongresi'nin ana teması, 'Avrasya: Kaplan ile Boğa'nın Buluştuğu Yer' idi. O toplantıda 2 hususa dikkat çekmiştim. Toplantıya isim seçerken hata yapmışsınız. Her halde kaplanın boğa ile buluştuğu yer için bir ideal konum tespit edilecek olsa bu Frankfurt'tan ziyade İstanbul olur. İkincisi siz herhalde burada boğa olarak konumluyorsunuz. Benim bildiğim kadarıyla boğa ile kaplanın buluşmalarında neticenin ne olduğu belli, aman dikkat edin. Bunu da bir anekdot olarak hatırlatmış olayım. Bu toplantıdan çok büyük umutlarımız beklentilerimiz var. Biz bu ilişkilerin daha da gelişerek devam etmesini istiyoruz. "
     Konuşmalardan sonra İMKB ile Singapur Borsası arasında "Mutabakat Zaptı" imzalandı.
     Zaptı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, SPK Başkanı Vedat Akgiray, İMKB Başkanı İbrahim Turhan ve Singapur Borsası Başkan Yardımcısı Sutat Chew imzaladı.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir