Aspen Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu: "Okul, fabrika, alışveriş merkezleri, hastane gibi kamu…

  • Yazı boyutu
Aspen Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu:
     "Okul, fabrika, alışveriş merkezleri, hastane gibi kamu…

Aspen Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu: "Okul, fabrika, alışveriş merkezleri, hastane gibi kamu için kritik öneme sahip yapılar, yangına karşı geliştirilmiş tavan ve bölme duvar sistemleri gibi özel malzemeler ile inşa edilmeli"

Aspen Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu, okul, fabrika, alışveriş merkezi, hastane gibi kamu için kritik öneme sahip yapıların, yangına karşı geliştirilmiş tavan ve bölme duvar sistemleri gibi özel malzemeler ile inşa edilmesi gerektiğini belirterek, son günlerde Türkiye'de yaşanan büyük yangınların ülke gündeminden düşmediğini söyledi.
     Konuya ilişkin Aspen'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Gündoğdu, Türkiye'de yaşanan bütün yangınlarda olduğu gibi, son dönemde İstanbul'da Galatasaray Üniversitesi'nde ve Yalova'daki AKSA Akrilik Kimya Sanayi tesislerinde yaşanan büyük yangınları üzüntü verici olarak niteledi.
     Gündoğdu, bu tür büyük yapılardaki yangınların hızla yayılarak büyümesi ve uzun süre kontrol altına alınamaması gibi noktalarda yaşanan güçlüklerin de tartışılmaya devam ettiğini hatırlatarak, vahim tablolarla karşılaşmamak için yapı sektörüne büyük görev düştüğünü söyledi.
     Bu görevin başında, yapıların yangına karşı güvenliğinin belgelenmiş sistem ve malzemelerden inşa edilmesi olduğunu dile getiren Gündoğdu şunları anlattı:
     "Okul, fabrika, alışveriş merkezi, hastane gibi kamu için kritik öneme sahip yapılarda yaşanan veya yaşanması olası yangınlar büyük kayıplara neden olabiliyor. Teknoloji çok gelişti. Kamu için kritik öneme sahip yapılar, yangına karşı geliştirilmiş tavan ve bölme duvar sistemleri gibi özel malzemeler ile inşa edilmeli. Biz Aspen olarak üzerimize düşeni, yakın bir dönemde yangına karşı dayanıklılığı sertifikalandırdığımız asma tavan ve bölme duvar sistemlerini sektörün kullanımına sunarak yaptık.
     Ar-Ge ve test çalışmalarının ardından, önemli bir başarıya imza atarak, 45 dakika boyunca yangına dayanıklılık gösteren duvar sistemiyle, çelik taşıyıcıların ve ahşap panellerin, alevlenmediğini ve çökmediğini ispatladık.
     Bu başarıyı asma tavan alanları için geliştirdiğimiz Aspen İntegra metal asma tavan sistemlerinde de yakaladık. Hem tavan hem de bölme duvar sistemlerimizin almış olduğu yangına dayanıklılık sertifikasıyla, yapı sektöründeki güvenlik ve kalite standartlarını adeta yeniden tanımladık."
     Yangına dayanıklı üretilen sistemlerin tercih edileceği yapılarda, zehirli gazlardan, alevlerden, yüksek ısıdan ve dumandan korunabileceğine ve bu sayede de kısa sürede yangın alanlarının tahliye edilerek hayatların kurtulacağına dikkati çeken Gündoğdu şöyle devam etti:
     "45 dakikalık bu süre, yangın bölgesinin tahliye edilmesinde kritik vakti kazandırıyor. Bu sistemler, alevlerin hızlı biçimde yayılmasını önlüyor, çökmeyi engelliyor ve bina bütünlüğünü koruyor. ASPEN, yangına dayanıklı bölme duvarlarını ve asma tavan sistemlerini sertifikalandırarak, yapı sektörüne ve dolayısıyla da ülkemize önemli bir katkı da sunuyor. İşte bu noktada, okul, fabrika, alışveriş merkezi, hastane gibi kamu için kritik öneme sahip yapılar, yangınlara karşı geliştirilmiş tavan ve bölme duvar sistemleri ile inşa edildiği taktirde yangınlar hızla yayılamayacak, can güvenliği daha rahat sağlanabilecek."
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir