ASO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"EKK'da '6. bölgede bilhassa…

  • Yazı boyutu
ASO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"EKK'da '6. bölgede bilhassa…

ASO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"EKK'da '6. bölgede bilhassa olmak üzere, SSK işveren payını da yapılan yatırım miktarının yüzde 50'si ile sınırlamayalım, bunu da 10 yıl boyunca aynen işçi priminde, aynen vergi stopajında olduğu gibi ortadan kaldıralım' dedim. Ümit ediyorum, şimdi böyle bir çalışma içerisine giriyoruz" -"Faiz bandının üst bandında Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bir şeyler yapması gerekir, bu kadar geniş bir bant aralığına gerek yok" -"Bir Amerikan firması Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım yapmaya geliyor" -"Geçmişte bize hasta diyenlerin, şu anda bazıları yoğun bakım çadırında, Allah onlara şifa versin"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, teşvik sisteminde, SSK işveren payı konusunda, "Dün akşam Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) ilgili bakan arkadaşlarımıza bir teklif getirdim. '6. bölgede bilhassa olmak üzere, SSK işveren payını da yapılan yatırım miktarının yüzde 50'si ile sınırlamayalım, bunu da 10 yıl boyunca aynen işçi priminde, aynen vergi stopajında olduğu gibi ortadan kaldıralım' dedim. Ümit ediyorum, şimdi böyle bir çalışma içerisine giriyoruz" dedi.
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı'na katılan Çağlayan, Türkiye'nin hayal bile edilemeyecek şeyleri başardığını belirterek, sektörün önü açıldığında Türk özel sektörünün neler yapabileceğinin ortaya çıktığını söyledi.
     Japonya ve Singapur ziyaretleri hakkında bilgi veren Çağlayan, Japonya'nın dev şirketlerinin en üst düzey yetkilileriyle bir araya geldiğini, Japonların Türkiye'nin başarı öyküsünü gördüğünü anlattı.
     Standard & Poor's'un geçtiğimiz dönemde Türkiye'nin notunu düşürdüğünü hatırlatan Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Standard & Poor's diye bildiğimiz bir derecelendirme kuruluşu çıkıp bundan 1,5 ay önce ki ben bunun adını değiştirdim, 'DoubleS&P' dedim. Çünkü 'Çifte Standard & Poor's' Türkiye'ye karşı farklı standart, buna karşın Yunanistan'a farklı standart ve en fazla destek vermiş olduğu İrlanda'nın şu anda adeta adından bile bahsedilmediği bir ortamda, bunları arkadaşlar göreceğiz. Ama hatırlayın, eskiden bırakın bunların söylenmesini bunlarla ilgili en ufak bir ifade geçse adeta döviz, borsalar, faizler inanılmaz ani değişiklikler gösterirdi. Şimdi bakın hiç kimse bunları tiye bile almadı."
     Avrupa'daki ekonomik duruma işaret eden Çağlayan, "Geçmişte bize hasta diyenlerin, şu anda bazıları yoğun bakım çadırında, Allah onlara şifa versin diyorum" dedi.
     Avrupa'nın birçok ülkesinde krizin iç sarmal gibi, domino etkisiyle diğer ülkelere yöneldiğine dikkati çeken Çağlayan, Fransa ve Almanya konusunda da ciddi kuşkular olduğunu belirtti.
     Avrupa'daki bankacılık sisteminin de değişmeye başladığını vurgulayan Çağlayan, artık Avrupa'daki bankaların birbirlerine borç vermediğini, mevduat aktarmadıklarını söyledi. Avrupa Merkez Bankası'ndan borç alan bankalarda, ellerindeki toplam likiditeyi tekrar Avrupa Merkez Bankası'na aktaran bir bankacılık yapısının oluştuğunu anlatan Çağlayan, "İsmini vermeyeceğim bir banka 89 milyar avroluk bir nakdinin olduğunu ve bu nakdini Avrupa Merkez Bankası'nda tuttuğunu ifade etmiştir" dedi.
    
     -Teşvik sisteminde SSK işveren payı-
    
     Teşvik sistemine de değinen Çağlayan, SSK işveren payı konusunda, "Dün akşam Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ilgili bakan arkadaşlarımıza bir teklif getirdim. '6. bölgede bilhassa olmak üzere, SSK işveren payını da yapılan yatırım miktarının yüzde 50'si ile sınırlamayalım, bunu da 10 yıl boyunca aynen işçi priminde, aynen vergi stopajında olduğu gibi ortadan kaldıralım' dedim. Ümit ediyorum, şimdi böyle bir çalışma içerisine giriyoruz. 6. bölgeyi adeta Türkiye'nin bir istihdam cenneti haline getirmek mecburiyetindeyiz" diye konuştu.
     Bakan Çağlayan, teşvik sisteminin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 milyar dolarlık başvuru olduğunu da söyledi.
     Enerji konusunda da değerlendirmelerde bulunan Çağlayan, Türkiye'nin doğal gazı en hovarda kullanan ülke olduğunu, son açıklanan rakamlara göre doğal gazla enerji üretiminin azaldığını söyledi.
     Yakında çok önemli yatırımlar açıklayacaklarını bildiren Çağlayan, "Bir Amerikan firması Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım yapmaya geliyor" dedi.
    
     -"Bu kadar geniş bir bant aralığına gerek yok"-
    
     Merkez Bankası'nın faiz politikasında değişiklik yapmadığını, bankanın dış talebin azalması nedeniyle iç piyasadaki büyümeye önem ve destek vermesi gerektiğini ifade eden Çağlayan, "Faiz bandının üst bandında Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bir şeyler yapması gerekir, bu kadar geniş bir bant aralığına gerek yok" dedi.
     İhracat rakamlarına değinen Çağlayan, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ilk 6 aya ilişkin ihracat verilerini açıkladığında, Türkiye'nin bu dönemde yaklaşık 74,5-75 milyar dolara yakın ihracat rakamını yakaladığının görüleceğini de belirtti.
     2003'ten bugüne kadar yapılan toplam yatırım harcamalarının 1,1 trilyon dolar olduğuna dikkati çeken Çağlayan, bunun 200 milyar dolarının kamu, 900 milyar dolarının Türk özel sektörünün yaptığı yatırımlar olduğunu söyledi.
     Türk ihracatçılar için haksız rekabet yaratan önemli bir unsurun parite olduğunu belirten Çağlayan, "Geçen sene Haziran ayında parite 1,44 idi. Bu sene Haziran'da 1,25, bugün 1,20. Aradaki ihracat kaybımız tam 2 milyar dolar. Paritedeki her yüzde 10'luk düşüş ihracatımızı yüzde 4,5 düşürüyor" diye konuştu.
     Avrupa ekonomisinin bir an önce sağlığına kavuşmasını istediklerini de belirten Çağlayan, "Herhalde 10 yıl Avrupa kemer sıkmaya devam etse dahi bundan 5 yıl önceki şartlarını yakalamakta zorlanacaktır" dedi.
     İran'a yapılan altın ihracatı ile ilgili eleştirilere de yanıt veren Çağlayan, "Türkiye altın da ihraç eder, gümüş de ihraç eder, bakır da ihraç eder, teneke de ihraç eder, alüminyum da ihraç eder. Türkiye bunu yapmazsa başkası yapacak" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir