ASO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı -ASO Başkanı Özdebir: -"Türkiye 1970'lerde dünya imalat…

  • Yazı boyutu
ASO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı
  -ASO Başkanı Özdebir:
  -"Türkiye 1970'lerde dünya imalat…

ASO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı -ASO Başkanı Özdebir: -"Türkiye 1970'lerde dünya imalat sanayisinin binde 5'ini gerçekleştirirken, bugün bu oranı yüzde 1,1'e çıkarmıştır" -"Dolarda yaşanan düşüşler nedeniyle başta Avrupalılar olmak üzere birçok şirket üretim üslerini ABD'ye taşıyor"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'nin 1970'lerde dünya imalat sanayisinin binde 5'ini gerçekleştirdiğini bugün ise bu oranı yüzde 1,1'e çıkardığını kaydetti.
     ASO Başkanı, ASO'nun Temmuz ayı olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Haziran ayı sonunda yaptıkları "Ankara Sanayiinde Durum Tespiti ve Beklentiler" anketinin sonuçlarının geçen yılın Haziran ayı sonuçlarıyla neredeyse birebir aynı olduğunu, ekonomik yavaşlamanın olduğu bu dönemde elde edilen sonuçların sanayicilerin başarısı olduğunu ifade etti.
     Anket sonuçlarına değinen Özdebir, Haziran ayında Mart ayına göre üretimde yüzde 14, istihdamda yüzde 6,5 oranında artış olduğunu, Mart sonunda yüzde 56 olan kapasite kullanım oranının Haziran sonunda yüzde 60'a yükseldiğini belirtti. Özdebir, anket sonuçlarının Ankara sanayisinin birinci çeyreğe göre daha iyi bir ikinci çeyrek geçirdiğini gösterdiğini dile getirdi.
     Mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,3 artışla 13,2 milyar dolara ulaştığını kaydeden Özdebir, ihracattaki bu yüksek artışa İran'a yapılan 1,4 milyar dolarlık altın ihracatının katkısı olduğunu söyledi.
     Avrupa Birliği (AB) ile yapılan dış ticarete de değinen Özdebir, geçen yılın Mayıs ayında yüzde 47 olan AB'nin ihracattaki payının bu yılın Mayıs ayında yüzde 36'ya gerilediğini kaydetti.
     AB'deki durgunluğun yanı sıra "avro-dolar paritesinin avro aleyhine baş aşağı gidiyor" olmasının ihracatçıları olumsuz etkilediğini vurgulayan Özdebir, AB piyasalarını ayakta tutan etkenin Avro Bölgesi'nin dağılmasına izin verilmeyeceği, er ya da geç Almanya'nın zor durumdaki ülkelere yardım edeceği beklentisi olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin 1970'lerde dünya imalat sanayisinin binde 5'ini gerçekleştirirken, bugün bu oranı yüzde 1,1'e çıkardığının altını çizen Özdebir, "Bundan 40 yıl önce, dünya imalat sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 30'unu ABD, yüzde 8'ini Japonya, yüzde 7'sini Almanya gerçekleştirirken, Çin'in payı yüzde 4'tü. Geçtiğimiz yıl ise Çin yüzde 18'lik pay ile ABD'yi geride bıraktı. Türkiye ise bu süreçte payını binde 5'den yüzde 1,1'e yükseltti" diye konuştu.
     Dünya imalat sanayisindeki manzaranın da değişmeye başladığını söyleyen Özdebir, dolarda yaşanan düşüşler nedeniyle başta Avrupalılar olmak üzere birçok şirketin üretim üslerini ABD'ye taşıdığını, bu durumun da ABD imalat sanayisinde canlanma sağladığını anlattı.
     İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) dün açıklanan İSO 500 listesine de değinen Özdebir, listeye geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 27'si özel sektör 7'si kamu olmak üzere 34 üyelerinin girdiğini ancak listeye giren firmalar arasında zarar açıklayanların sayısında büyük artış olduğunu, kar oranlarında ise düşüşler yaşandığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir