ASO Teknik Koleji kuruldu

  • Yazı boyutu
ASO Teknik Koleji kuruldu

ASO Başkanı Özdebir:"Ön kayıt başvuruları bugün başladı,30 Ağustos'a kadar sürecek""Kız öğrencilerin de okulumuzda öğrenim görmesini istiyoruz"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Özel Ankara Sanayi Odası Anadolu Teknik Lisesi'nin (ASO Teknik Koleji) kurulduğunu, ön kayıt başvurularının bugün başladığını bildirdi.
     ASO Başkanı Özdebir, ASO'da düzenlediği basın toplantısında, ASO Teknik Koleji'nin kuruluşu ve okulda öğrenim görecek öğrencilere ilişkin açıklamalarda bulundu.
     Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefini hatırlatan Özdebir, bu hedeflere ulaşabilmek için yapılması gereken çalışmalar olduğunu söyledi. "Orta gelir tuzağı" tartışmalarına değinen Özdebir, kişi başı gelirin 10 bin doların üzerine çıkarılması, bu çerçevede insan kaynaklarının iyi planlanması gerektiğini anlattı.
     Özdebir, bu çerçevede ASO olarak bir süredir mesleki eğitim, sanayi eğitimi konusunda çalışmalar yaptıklarını hatırlattı.
     "Torba yasa" olarak adlandırılan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle OSB'lerde açılacak teknik ve meslek lisesi öğrencileri için devlet desteğinin yolunun açıldığını anımsatan Özdebir, OSB'lerde özel okul statüsünde açılacak mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim görecek her bir öğrenci için, resmi okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre devlete maliyetinin 1,5 katını geçmemek üzere eğitim ve öğretim desteği sağlanabileceğini anlattı.
     Okulun kuruluşu çerçevesinde bir vakıf kurma çalışmalarının da sürdürüldüğünü kaydeden Özdebir, "Globalleşen dünyada sadece malların dolaşımı değil artık insanların da dolaşımından söz ediliyor. Bizden de gidip çalışanlar olacak, bu nitelikte insanlar yetiştirmek üzere bir adım attık. Okulumuz da resmen Milli Eğitim Bakanlığı'nın izniyle açılmış durumda" diye konuştu.
    
     -Ön kayıt başvuruları bugün başladı-
    
     Okula öncelikle ön kayıt başvurusu yapılacağını ve ön kayıt başvurularının bugün itibariyle başladığını bildiren Özdebir, söz konusu başvuruların 30 Ağustos'a kadar süreceğini, ön kayıtlardan sonra öğrencilerin beceri testinden geçirileceğini söyledi. Özdebir, başvuruların değerlendirilmesinin ardından kesin kayıtların 3-7 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacağını ifade etti.
     Kendi öğrenciliği döneminde meslek liselerinin gözde olduğunu, daha sonra bu durumun değiştiğini ve yeterli insan yetiştirmekte zaafa düşüldüğünü dile getiren Özdebir, "elektrik mühendisinin evdeki elektrik arızasına dahi müdahale edemediğini", eğitimin yalnızca teorik bilgiden oluşmadığını, yanı sıra öğrencilere pratikler ile beceri kazandırılmasının önem taşıdığını söyledi.
     Almanya'daki mesleki eğitime değinen Özdebir, bu ülkede mesleki eğitim konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını, Türkiye'de derslerdeki başarısı düşük öğrencilerin meslek okullarına yönlendirildiğini, Almanya'da ise öğrencilerin becerilerine göre bu yönlendirilmelerin yapıldığını anlattı. Bunların sonucu olarak Türkiye'nin orta gelir tuzağına düştüğünü, Türkiye'nin bundan sonra ihracatını artırmakta sıkıntı yaşayabileceğini iddia eden Özdebir, "Daha yüksek katma değerli, daha teknolojik ürünler üretmemiz lazım. Ama bunu kimlerle üreteceğiz. İşte biz bunu üretebilecek insanları yetiştirmek için ASO olarak böyle bir yolculuğa çıktık. Bununla ilgili her türlü altyapıyı hazırladık" diye konuştu.
     İşsizlik rakamlarına da değinen Özdebir, eğitimli gençler arasında yüzde 20 civarında işsizlik görüldüğünü, bu sorunun temelinde yatan nedenin ise "gençlere yeterli eğitimin verilmemesi" olduğunu söyledi. "Lise, üniversite mezunu olabiliyorlar ama beceri sahibi olamıyorlar. Biz bu eğitimde birtakım farklar yaratmak istiyoruz" diyen Özdebir, sanayiyi ilgilendiren alanlarda, devlet okullarının dışında bu eğitimleri veren ENKA Vakfı'nın okulu olduğunu, kendi okullarının da bu alanda eğitim veren ikinci okul olacağını söyledi.
     Okulda, öğrencilere iyi bir yabancı dil eğitimi vereceklerini ifade eden Özdebir, araştırmacı, bilgiye ihtiyaç duyan kişilikte insan yetiştirmek istediklerini vurguladı. Öğrencilerine Ankara'nın en iyi işletmelerinde staj imkanı sağlayacaklarını anlatan Özdebir, her öğrencinin istediği bir proje konusunda çalışma imkanı verileceğini söyledi. Mesleki eğitimin teorik olarak yapılmasının mümkün olmadığını vurgulayan Özdebir, mesleki eğitimde sanayi ve okulun iç içe olması gerektiğini kaydetti.
     ASO Başkanı, okulda, konusunda uzman kişilerin ders vereceğini, mesleki eğitimin güçlendirileceğini, öğrencilerin kişisel gelişimine de önem vereceklerini belirtti.
    
     -"Öğrenciler ücretsiz okuyacak"-
    
     Öğrencilerin okulda ücretsiz, yüzde 100 burslu okuyacağını bildiren Özdebir, teknik kolej olan bu okulda öğrencilerin çeşitli bilgisayar programlarını kullanarak tasarım yapacaklarını, bu faaliyetlerde kullanmak üzere öğrencilere laptop hediye edileceğini söyledi.
     Okulun tanıtımı konusundaki soru üzerine Özdebir, outdoor tvlerde, bilboardlarda, çeşitli basın yayın organlarında tanıtım yapacaklarını ifade etti.
     Okul binasına ilişkin soru üzerine ise Özdebir, Sincan'da bulunan 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde yapılan okul binası tamamlanana kadar kiraladıkları bir binada eğitim yapılacağını, okul binasının gelecek yıl tamamlanacağını ve öğrencilerin bu okulda eğitimlerine devam edeceğini anlattı.
     Öğreniminin maliyeti konusunda ise Özdebir, devletin vereceği destek konusunda çalışmaların sürdüğünü, kendisinin tahmininin bu desteğin yıllık öğrenci başına 3500-4000 lira arasında olacağını söyledi. Özdebir, bir öğrencinin toplam maliyetinin ise 8 bin lira civarında olacağını belirtti.
     Okulu bitiren öğrenciler için iş garantisi olup olmadığı sorusuna ise ASO Başkanı, işe girmek için AB uyum prosedürleri gereğince Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından sertifikalandırma yapılacağını belirterek, yetiştirdikleri öğrencilerin bu yeterlilik düzeyinde olacağını anlattı.
    
     -Kız öğrenciler-
    
     Okulda kız öğrencilerin de öğrenim görüp görmeyeceği sorusu üzerine Özdebir, "Bu alanların hepsinde kız öğrenciler de çalışabilir, çok da başarılı olabilir. Avrupa'da, ABD'de, Japonya'da görüyoruz, çok da başarılılar. Hanımlar çok daha titiz ve başarılı oluyor. Kız öğrencilerin de okulumuzda öğrenim görmesini istiyoruz" diye konuştu.
     Verilen bilgiye göre, okulda Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı, Makine Teknolojisi Alanı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı olmak üzere 3 ana alanda eğitim yapılacak.
     Hazırlık sınıfı olmayan okulda eğitim öğretim süresi toplam 4 yıl. Sınıflar 24 kişilik ancak toplam kontenjan 72 kişiyle sınırlı. SBS'den 400 ve üzeri puan alan öğrenciler okulu tercih edebilecek. Okul öğrenim ücreti almayacak, öğrencileri tamamı burslu olacak. Okulda öğrenim görenlere ASO 1, Organize Sanayi Bölgesi'nde METES aracılığıyla Uluslararası Mesleki Sertifika Desteği (EUROPASS) sağlanacak. Mezun olanlar başta mühendislik fakülteleri olmak üzere üniversitelerin bütün bölümlerini tercih edebilecek. Okul tüm öğrencilere ücretsiz öğrenci servisi hizmeti sunacak.
    
    
    


Bu haberi 666 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir