ASO Mart ayı toplantısı -ASO Başkanı Özdebir: -"Türkiye bu düşük büyüme hızıyla 2023 hedeflerine…

  • Yazı boyutu
ASO Mart ayı toplantısı
  -ASO Başkanı Özdebir:
  -"Türkiye bu düşük büyüme hızıyla 2023 hedeflerine…

ASO Mart ayı toplantısı -ASO Başkanı Özdebir: -"Türkiye bu düşük büyüme hızıyla 2023 hedeflerine ulaşamaz" -"Dış ticaret verileri, geçen yıl büyümeye pozitif katkı yapan net ihracatın bu yıl bunu başaramayabileceğini göstermektedir"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda daha yüksek oranlarda büyümesi gerektiğini belirterek, "Türkiye bu düşük büyüme hızıyla 2023 hedeflerine ulaşamaz" dedi.
     Özdebir, ASO'nun Mart ayı toplantısında yaptığı konuşmada, verilere bakıldığında ekonominin yılın ilk çeyreğinde durgun seyrettiğini ifade etti.
     Türkiye'deki ihracatta artışın devam ettiğini dile getiren Özdebir, "İhracat Ocak ayında da artmaya devam etmiş, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 artış göstermiştir ancak dış ticaret verileri, geçen yıl büyümeye pozitif katkı yapan net ihracatın bu yıl bunu başaramayabileceğini göstermektedir" diye konuştu.
     Geçen yılın ilk çeyreğinde Türkiye'nin yüzde 3,4 büyüdüğünü hatırlatan Özdebir, bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme hızının, bu rakamın da altında kalacağını savundu.
     Özdebir, Türkiye'nin, 2023 hedeflerine ulaşması için en az yüzde 6 büyümesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Türkiye, bu düşük büyüme hızıyla 2023 hedeflerine ulaşamaz. Merkez Bankası Başkanı'nın koyduğu 5+5+5, yani yüzde 5 enflasyon, yüzde 5 cari işlemler açığının gayri safi hasılaya oranı ve yüzde 5 büyüme ile 2023 hedeflerine ulaşamayız. Türkiye, eğer yüzde 5 ile büyürse, 2023'te Meksika'dan sonra 16. sırada olacak. Büyümenin en az yüzde 6 olması gerekir ki Türkiye o zaman 11. sıraya gelebiliyor."
    
     -"İç talepte daralma yaşanıyor"-
    
     İç talepte yılın ikinci çeyreğinde canlanma beklendiğine işaret eden Özdebir, "Merkez Bankası da iç talepte sağlıklı bir canlanma olduğunu ifade etmektedir. Umarız bu beklentiler ve tespitler doğru çıkar" dedi.
     Özdebir, iç talebin piyasalar açısından önemli olduğunu ifade ederek, söz konusu talepte bir miktar azalma yaşandığını, iç piyasada yeterli miktarda üretim yapılamayınca da sanayicinin küresel ölçekte rekabetçi fiyatlar veremediğini söyledi.
     Artan rekabet şartlarında iç pazardaki söz konusu daralmanın şirket karlarını da olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Özdebir, son yıllarda şirketlerin cirolarının arttığını ancak karlılıklarının düştüğünü kaydetti.
     Karlılığı yükseltmenin, inovasyonun ve verimliliği arttırmanın öncelikle şirketin sorumluluğunda olduğunu ancak bu konuda devlete de bir takım görevlerin düştüğünü dile getiren Özdebir, "Bunların başında, iş ve yatırım ortamını iyileştirmek, iş yapmayı kolaylaştırmak gelmektedir. Doing Business 2013 verilerine göre, Türkiye, iş yapma kolaylığında 185 ülke arasında 71'inci sırada yer almıştır. 2012'de Türkiye 69'uncu sıradaydı. Bizler reformları yapmakta geç kaldıkça geriye düşüyoruz" ifadelerini kullandı.
     İş hayatını zorlaştıran her uygulamanın, maliyetlerini de arttırdığını ve bu nedenle bunları kaldıracak yapısal reformlar gerektiğini vurgulayan Özdebir, özellikle inşaat izni ve ticari anlaşmazlıkların çözümünün bu alanların içinde öncelikli olduğuna dikkati çekti.
     Özdebir, Güney Kıbrıs Rum kesiminde yaşanan ekonomik gelişmelerin, Avrupa'daki borç krizinin henüz bitmediğinin bir göstergesi olduğuna vurgu yaparak, vatandaşların birikimleri üzerinden vergi alınmasının, birikimlerin kaçmasına neden olacağını, bunun da ülkenin toparlanmasını engelleyeceğini bildirdi.
     Türkiye'nin bu hataya düşmediğini ifade eden Özdebir, "Bankacılık sistemimizi güçlendirdik. Eğer, AB bu tip uygulamaları diğer borçlu ülkelere de uygularsa bu tip krizlerin devam edeceğini anlaması lazım. İtalya'da yeni hükümetin kurulamayışı da, sadece İtalya için değil, tüm Avrupa için bir risk oluşturmaktadır" diye konuştu.
     Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz koridorunun üst bandında 1 puanlık indirim yapması kararına da değinen Özdebir, "Bu faiz indirimi, bankaların TL borçlanma maliyetlerini düşürerek karlılıklarını olumlu etkileyecek ancak reel piyasalar üzerinde olumlu bir etki doğurmayacak. Çünkü bankalar, faiz indirimlerini kredi faizlerine yansıtmıyorlar. Dolayısıyla ekonomik durgunluk içinde finansman sıkıntısı çeken reel sektörde bir rahatlama hissedilmiyor" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"1,5 ayda 3 cumhurbaşkanı geldi"-
    
     Özdebir, Türkiye'ye gelen yabancı heyetlerin ASO'ya ilgisinin yüksek olduğunu dile getirerek, son 1,5 ayda 3 cumhurbaşkanının Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ettiğini kaydetti.
     Bu çerçevede, heyetler ile yurt dışında bazı ticari anlaşmalar yapabileceklerine de işaret eden Özdebir, "Türkiye hakkındaki imajları çok değişti. Türkiye'ye odaklanmış durumdalar. Beklentiler yüksek" dedi.
     Kamerun Cumhurbaşkanının Fransa'ya yaptığı ziyarette yanında 2 bakan götürdüğünü, Türkiye'ye ise 20 bakanla birlikte geldiğini söyleyen Özdebir, bunun Türkiye'ye verilen önemin bir göstergesi olduğunu ve bu pazarlarla ilgili çalışma yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 197 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir