ASO Başkanı Özdebir: -"Yatırım ve tüketim harcamalarındaki düşüş devam ederse bu yıl ekonomik…

  • Yazı boyutu
ASO Başkanı Özdebir:
  -"Yatırım ve tüketim harcamalarındaki düşüş devam ederse
  bu yıl ekonomik…

ASO Başkanı Özdebir: -"Yatırım ve tüketim harcamalarındaki düşüş devam ederse bu yıl ekonomik büyüme yüzde 3'ün de altında kalabilir" -"Tarım makineleri ve traktörde KDV oranı yüzde 18'e yükseltilmeli, aradaki 10 puanlık fark çiftçiyi sübvanse etmekte kullanılmalı"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, "Yatırım ve tüketim harcamalarındaki düşüş devam ederse bu yıl ekonomik büyüme yüzde 3'ün de altında kalabilir" dedi.
     Özdebir, ASO'nun Ekim ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, "Ankara Sanayisinde Durum Tespiti ve Beklentiler" anketinin sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, sonuçların geçen yılın Eylül ayı sonuçlarıyla önemli bir farklılık göstermediğini ifade etti.
     Ekonomideki genel yavaşlamaya paralel olarak Ankara sanayisinin de yavaşladığını kaydeden Özdebir, "Eylül sonunda, Haziran sonuna göre artış belirtenlerin oranı üretimde yüzde 54'ten yüzde 48'e, iç satışlarda yüzde 52,5'ten yüzde 45'e, dış satışlarda yüzde 34'ten yüzde 29,5'e, yeni siparişlerde yüzde 48'den yüzde 43'e, istihdamda yüzde 37'den yüzde 34'e, ithalatta yüzde 28'den yüzde 22'ye, hammadde fiyatlarında yüzde 56'dan yüzde 48'e düştü. Ürün fiyatlarında yüzde 25'ten yüzde 30'a, kredi kullanımında yüzde 41'den yüzde 43'e, stoklarda yüzde 29'dan yüzde 32'ye yükseldi. Ücretlerde artış belirtenlerin oranında ise bir değişiklik olmadı" diye konuştu.
     Bu yılın Ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre ihracatın yüzde 14,5 artarak 13 milyar dolara çıktığını, ithalatın ise yüzde 5 azalarak 19 milyar dolara gerilediğini ifade eden Özdebir, "İthalattaki düşüş cari işlemler açığını azaltıyor" dedi.
    
     -"Büyüme yüzde 3'ün altında kalabilir"-
    
     Eylül ayında, Reel Kesim Güven Endeksi'nin 103,1'e, Tüketici Güven Endeksi'nin ise 88,8'e gerilediğini hatırlatan Özdebir, Reel Kesim Güven Endeksi'nde Nisan ayından beri yaşanan düşüşün kendisini yatırımlarda da hissettirdiğini vurguladı.
     Özdebir, bütçe açığındaki artış nedeniyle vergilerin yükseltilmesinin iç talep ve tüketici güveni üzerinde olumsuz etki yarattığını belirterek, "Yatırım ve tüketim harcamalarındaki düşüş devam ederse bu yıl ekonomik büyüme yüzde 3'ün de altında kalabilir" ifadesini kullandı.
    
     -"Tarım makineleri ve traktörde KDV oranı yüzde 18'e yükseltilmeli"
    
     Hızlı kentleşme ve sanayileşmenin, tarım arazilerinin korunmasını zorlaştırdığını belirten Özdebir, belediyelerin değerli tarım arazileri üzerinde "sanayi lekeleri" oluşturduğunu ve yeni yerleşim bölgelerinin kurulmasına izin verdiğini söyledi. Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) kurulması için 20 kurumdan izin alınması gerektiğini ancak tarım arazilerinin bir imzayla sanayi ya da yerleşim bölgesine dönüştürülebildiğini anlatan Özdebir, "OSB'ler dışında sanayileşmeye izin verilmemeli, tarım arazileri üzerinde 'sanayi lekesi' oluşturma girişimleri sıkı biçimde denetlenmeli ve engellenmeli" görüşünü dile getirdi.
     Özdebir ayrıca, tarım makineleri ve traktör ithalatında alınan KDV oranının yüzde 8 olduğunu anımsatarak, bu oranın ithalatçı üzerinde bir KDV yükü bırakmazken yerli üreticiyi cezalandırdığını ve ithalatı teşvik ettiğini savundu.
     Traktör ithalatının geçen yıl yaklaşık yüzde 70 artarak 22 bine ulaştığını ifade eden Özdebir, "Tarım makineleri ve traktörde KDV oranı yüzde 18'e yükseltilmeli, aradaki 10 puanlık fark da çiftçiyi sübvanse etmekte kullanılmalı" dedi.
    
     -"Karar yerli üretici adına olumlu"-
    
     ASO Başkanı, canlı hayvan ve et ithalinde uygulanan gümrük vergilerinin yükseltilmesinin, yerli üreticiyi desteklemek amacıyla alınmış olumlu bir karar olduğunun altını çizdi. Türkiye'de yem fiyatlarının yüksek olduğunu ifade eden Özdebir, yem üretimini artırmak için yem bitkilerinin ekiminin teşvik edilmesi ve buna göre bir arazi planlaması yapılması gerektiğini dile getirdi.
     Tarım sektörünün en önemli sorununun düşük verimlilik olduğunu kaydeden Özdebir, tarımda verimliliğin artması için öncelikli olarak arazi piyasasının geliştirilmesi ve tarımsal arazilerdeki mülkiyet sorunlarının giderilmesinin gerektiğini kaydetti.
     Özdebir, Türkiye'nin mevcut miras hukukunun, tarım arazilerinin çok hisseli olmasına yol açtığına dikkati çekerek, "İzale-i şuyu davaları yıllarca devam ediyor. Mahkeme masrafları çoğu kez arazinin değerinin üzerine çıkıyor. Bu sorun, yapısal bir sorundur. Bizim vergilendirme önerimiz, çok hisseli yapısı nedeniyle ekilmeyen arazilerin sahiplerini toprağı ekmeye, eğer ekmeyeceklerse de satmaya teşvik etmeyi hedefliyor" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir