ASO Başkanı Özdebir: -"Üniversite ile sanayi ne kadar içi içe girebilirse, üniversite…

  • Yazı boyutu
ASO Başkanı Özdebir:
  -"Üniversite ile sanayi ne kadar içi içe girebilirse, 
  üniversite…

ASO Başkanı Özdebir: -"Üniversite ile sanayi ne kadar içi içe girebilirse, üniversite öğrencilerini ne kadar hayatın gerçekleriyle yetiştirebilirse o kadar başarılı olabiliriz. O zaman orta gelir tuzağına düşmeyiz"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, üniversite ile sanayi ne kadar içi içe girebilirse, üniversite öğrencilerini ne kadar hayatın gerçekleriyle yetiştirebilirse o kadar başarılı olunabileceğini belirterek, "O zaman orta gelir tuzağına düşmeyiz" dedi.
     Ankara Sanayi Odası İşbirliği'nde ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Asora Yönetim Binası'nda, yeniden yapılandırılan Hacettepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nun açılış töreni gerçekleştirildi.
     Törende konuşan Özdebir, üniversite sanayi işbirliğinde örnek bir adım attıklarını ifade etti.
     Türkiye'nin, dünyanın yaşadığı ekonomik krize rağmen her geçen gün yıldızı parlayan bir ülke olduğunu dile getiren Özdebir, bunun sürdürülebilir olması için, teknolojinin geliştirilmesi ve katma değerli ürünlerin üretilmesi gerektiğini, bunlar içinde bilgiye ihtiyaç olduğunu söyledi.
     Özdebir, işletme sahipleri olarak nitelikli eleman bulmakta ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Üniversite ile sanayi ne kadar içi içe girebilirse, üniversite öğrencilerini ne kadar hayatın gerçekleriyle yetiştirebilirse o kadar başarılı olabiliriz. O zaman orta gelir tuzağına düşmeyiz" diye konuştu.
     Diğer üniversitelerin de sanayi ile paylaşımlı çalışmalar yapmasını dilediklerini anlatan Özdebir, o zaman Türkiye'nin fark yaratabileceğini vurguladı.
     Dünya'da Türkiye'den çok daha zengin ülkeler olduğuna dikkati çeken Özdebir, şöyle devam etti:
     "Körfez ülkelerinin fert başına 50 bin dolar gelirleri var. Ama dünyayı yönetmekte ne kadar söz sahibi- Herkes zengin oldukları için belki onlara saygı gösteriyor ama arkasından alay ediyorlar. Biz kavimlerin göç ettiği, ülkelerin kurulup, yıkıldığı, medeniyetlerin geçtiği bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyanın birçok zorlukları var. Ama bunun yanında birçok avantajı var. Allah bize dünyanın en güzel köşesini vermiş. Buna sahip olabilmek için güçlü olmak mecburiyetindeyiz. Gücün de bir tek ölçüsü var. Ne üretiyorsanız, ne kadar üretiyorsanız, başkalarına ne kadar az muhtaçsanız sizi o kadar adam yerine koyarlar. Bu ülkenin muhtaç olmaması için hepimize çok görev düşüyor. Bu ülke için, geleceğimiz için çok çalışmamız lazım. Şimdi sizin göreviniz öğrenmek, hayata yetişmek. Atamızın çok güzel bir sözü var. 'Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır.' Sizlere bütün işletmelerimizin kapıları açık."
    
     -180 öğrenci eğitim görecek-
    
     Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay da Türkiye'de uzun süredir mesleki eğitimin tartışıldığına dikkati çekerek, "Ekonomide güçlü olmak istiyorsanız mesleki eğitiminiz de güçlü olacak" dedi.
     Toplantıya, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer de katıldı.
     Alınan bilgilere göre, Hacettepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nun yeniden yapılandırması çerçevesinde bölümleri ve bölüm içerikleri Ankara Sanayi Odası ile birlikte oluşturuldu.
     Bu Meslek Yüksek Okulu'nda, Endüstriyel Tasarım, Yenilenebilir Enerji ve Makine-Motor bölümlerinde 180 öğrenci eğitim görecek.
    
    
    

Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir