ASO Başkanı Özdebir: -"Dün açıklanan yeni OVP'de büyüme hızı aşağıya doğru revize edilerek…

  • Yazı boyutu
ASO Başkanı Özdebir: 
  -"Dün açıklanan yeni OVP'de büyüme hızı aşağıya doğru 
  revize edilerek…

ASO Başkanı Özdebir: -"Dün açıklanan yeni OVP'de büyüme hızı aşağıya doğru revize edilerek yüzde 3,2'ye çekildi. Bu revizyon, ekonomide frene biraz gereğinden fazla basıldığını gösteriyor"

10.10.2012 - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yeni Orta Vadeli Program'da (OVP) büyüme hızının aşağıya doğru revize edilerek yüzde 3,2'ye çekilmesi konusunda, "Bu revizyon, ekonomide frene biraz gereğinden fazla basıldığını gösteriyor" dedi.
     Özdebir, Hürriyet gazetesinin düzenlediği "Ankara'dan Türkiye Ekonomisine Bakış" etkinliğinde yaptığı konuşmada, küresel ekonomide ikinci bir dip olasılığının yeniden gündeme geldiğini kaydederek, "Dün açıklanan yeni OVP'de büyüme hızı aşağıya doğru revize edilerek yüzde 3,2'ye çekildi. Bu revizyon, ekonomide frene biraz gereğinden fazla basıldığını gösteriyor" diye konuştu.
     Büyümenin beklentilerin altında kalmasının iç tüketim ve yatırım talebinde düşüşe neden olduğunu belirten Özdebir, ekonomide çarkların dönmesi için iç piyasanın canlı tutulması, ithal malların haksız rekabetinden korunması gerektiğini vurguladı.
     Özdebir, ekonomik yavaşlama dönemlerinde firmaların hayatiyetlerini devam ettirebilmeleri için finansman kanallarının açık tutulmasının şart olduğunu ifade etti. Bu kanalların açık kalmasını sağlamak için bankacılık yasasının gözden geçirilmesinde büyük fayda gördüklerini dile getiren Özdebir, "Piyasadaki kredi mekanizmasının tekrar çalışabilmesi için çek yasasında karşılıksız çeklerin tahsilatını hızlandıracak düzenlemelerin yapılması şarttır" ifadelerini kullandı.
    
     -Bugün 2009 krizi dönemindeki tedbirlerin benzerlerine ihtiyaç var-
    
     Özdebir, kendilerinin 60 ay önermelerine rağmen kamuya ait borçların yeniden yapılandırılmasında sürenin 36 ay olarak belirlendiğini kaydederek, sürenin kısa tutulması nedeniyle yeniden yapılandırmada beklenen faydanın sağlanamadığını öne sürdü. Özdebir, piyasadaki daralmayla birlikte buradan sağlanacak gelirlerin de azaldığını savundu.
     İSO 500 Listesi'nde yer alan sanayi kuruluşlarının dörtte birinin zarar etmesinin durumun ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyduğunu ifade eden Özdebir, "2009 krizinde hükümet birçok tedbir alarak krizin etkilerini azaltmayı başarmıştı. Benzer tedbirlere bugün de ihtiyaç duyuluyor" dedi.
     Yeni açıklanan OVP'yi eleştiren Özdebir, "Bizlerin önümüzü görmesine yardımcı olmak için hazırlanan OVP, bu fonksiyonunu yerine getiremiyor daha çok temenni olarak kalıyor. Ayrıca, her yıl OVP'lerin aynı başlıkları altında neler yapılacağı yazılır ama sonraki OVP'lerde nelerin yapılıp, nelerin ve niçin yapılamadığı anlaşılamıyor. OVP'lerin bu konuda daha açık ve hesap verebilir bir biçimde hazırlanması yerinde olacak" görüşünü dile getirdi.
     Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de dünyada artık şehirlerin yarışmaya başladığını kaydederek, "Ankara dinamik nüfusu, çağdaş üniversiteleri, teknoparkları, OSB'leri, hava, kara ve demiryolları ile tam bir dünya şehri" dedi.
     Yüksel, yapılması gerekenin dünya rekabetini iyi anlamak olduğunu ifade ederek, dünyadaki yarışa artık şehirlerin de katıldığını, özellikle marka gücünü arttırmak isteyen bütün şehirlerin bu yarışın içerisinde yer aldığını söyledi.
     Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen ise ihracatçının sürekli artan maliyetlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Türk ihracatçısının, üreticisinin finansmanını kesmek abes bir konudur, bu konuda ihracatçıya pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor" dedi.
     Büyümeye ve dünyaya açılmaya çalışan KOBİ'lerin bankaların kredilerini geri çağırma korkusuyla yaşamaya mecbur bırakıldığını ileri süren Yücelen, "Bireysel tüketici korunuyor ama KOBİ'ler her zaman 'kredim ne zaman geri çağrılacak' korkusuyla karşı karşıya kalıyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir