ASO Başkanı Özdebir: -"(ABD Ticaret Müsteşarlığı Çalışma Ofisi'nin ASO'ya taşınması) ABD her…

  • Yazı boyutu
ASO Başkanı Özdebir:
  -"(ABD Ticaret Müsteşarlığı Çalışma Ofisi'nin ASO'ya taşınması)
  ABD her…

ASO Başkanı Özdebir: -"(ABD Ticaret Müsteşarlığı Çalışma Ofisi'nin ASO'ya taşınması) ABD her ülkede ticaret müşavirliğinin büyükelçiliğinin dışında konuşlanmasına müsaade etmez. Bu da Türkiye için bir ayrıcalık"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ABD'nin diğer ülkelerde ticaret müşavirliğinin büyükelçiliğinin dışında konuşlanmasına müsaade etmediğini belirterek, ABD Ticaret Müsteşarlığı Çalışma Ofisi'nin ASO binasına taşınmasının Türkiye için bir ayrıcalık olduğunu söyledi.
     Özdebir, ASO ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin gerçekleştirdiği stratejik işbirliği çerçevesinde ABD Ticaret Müsteşarlığı Çalışma Ofisi'nin ASO binasında hizmete girecek olması dolayısıyla düzenlenen toplantıda, Ofis'in ABD ve Türkiye arasındaki karşılıklı ticaretin geliştirilmesi açısından çok olumlu olacağını belirtti.
     ABD'nin her ülkede tcaret müşavirliğini büyükelçiliğinin dışında konuşlanmasına izin vermediğini dile getiren Özdebir, "Bu da Türkiye için bir ayrıcalık... Türkiye'nin güvenilir bir ülke olduğunun da bir göstergesi" dedi.
     Teknoloji devi, ileri üretim üssü ABD'nin bu enerjisi ve gücünden Türkiye'nin de pay alması gerektiğinin altını çizen Özdebir, Türkiye'nin gelişen genç nüfusu için yeni ürünler getirilmesinin ciddi bir pazar oluşturabileceğini söyledi.
    
     -"ABD ve Türkiye arasında beraber çalışılacak büyük fırsatlar var"-
    
     ABD Ticaret Bakan Vekili Rebecca Blank de küresel ekonomik sorunlar olduğunu ancak ABD ve Türkiye arasında beraber çalışılacak büyük fırsatlar bulunduğunu vurguladı.
     Yatırım olanaklarını ve işbirliklerini artırmak istediklerine işaret eden Blank, ASO'da açılacak olan ofis sayesinde ilişkilerin daha fazla gelişeceğini düşündüklerini belirtti.
     ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de Türkiye ile ABD arasındaki stratejik savunma ilişkilerinin çok önemli olduğunu, bunun yanı sıra stratejik ekonomik ilişkilerin de büyük önem taşıdığını belirterek, Ticaret Müşavirliği Çalışma Ofisi'nin ASO binasında açılacak olmasıyla karşılıklı güvenin gösterildiğini kaydetti.
     Bu ofis ile daha gelişmiş bir temas noktası kurduklarına değinen Ricciardone, "Bölgede gerginlikler olsa bile biz çok iyi işler çıkarıyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir