ASKON'dan Gürcistan'a çıkarma

  • Yazı boyutu
ASKON'dan Gürcistan'a çıkarma

Gürcistan Maliye ve Ekonomi Bakanı Vaja Bolkvadze: "Bizim için tarım sektörü önemli bu sektörde Türk iş adamlarının tecrübelerini bekliyoruz"

     ASKON açıklamasına göre, Dernek tarafından inşaat, gıda, tekstil, beyaz eşya, gıda, makine, elektrik elektronik, kağıt ambalaj gibi farklı sektör temsilcilerinden oluşan 52 iş adamı ile Gürcistan'ın Acar Bölgesi Batum ve Kutaisi'ye iş gezisi düzenlendi.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen ASKON Genel Başkan Yardımcısı Sami Bektaş, Gürcistan ile dostluk platformunu geliştirip işbirliği kurmak için yola çıktıklarını belirterek, yaptıkları görüşmeler sonucunda ülkede gayrimenkul yatırımı ve üretim yapabilecek alanlar gördüklerini ifade etti.
     Gürcistan'ın içinde bulunduğu durumu Türkiye'nin 80'li yıllarındaki benzeten Bektaş, bölgenin çok hızlı bir değişim içinde olduğunu vurgulayarak "1980 sonrasında Türkiye'de yatırım yapma fırsatını kaçıran iş adamları Gürcistan'da bu yatırımı gerçekleştirebilecekler. Türkiye ile Gürcistan arasındaki yıllık 1,5 milyar dolar ticaret hacmi var ve artarak devam ediyor. Bölgedeki gayrimenkul yatırımları hızla artıyor. Biz burada sera domates ve mısır yetiştirmek için projeleri takip ediyoruz" dedi.
    
     -"Tarım sektöründe Türk iş adamlarının tecrübelerini bekliyoruz"
    
     Açıklamaya göre, ASKON, Gürcistan'daki temaslarına Türk elçiliği ziyaretini de ekledi. Heyete bilgi veren TC Batum Başkonsolosu Engin Arıkan, "Batum'da 400 Türk işletmesi var. Şehirdeki yatırımların yüzde 75'i Türk yatırımı. İnşaat şirketlerinin çıkardığı istatistikler, bölgede 3 ayda bir emlak fiyatlarının ciddi artış gösterdiğini ortaya koyuyor" dedi.
     ASKON heyeti, Batum Ticaret Odası'na gerçekleştirdiği ziyarette, Gürcistan Maliye ve Ekonomi Bakanı Vaja Bolkvadze ile de görüştü.
     Batum'da iş yapmak için yeterince altyapı olduğunu ifade eden Bolkvadze, yapılan konutların yüzde 72'sini Gürcü halkının satın aldığını Ermenistan, ABD, İspanya ve İran gibi ülkelerden de müşteriler olduğu bilgisini verdi.
     Türkiye ile Gürcistan arasında çok köklü dostluk ilişkilerini olduğuna dikkati çeken Bolkvadze, "Bu ilişkilerin gittikçe daha da derinleşeceğini umut ediyoruz. Bizim için tarım sektörü önemli bu sektörde Türk iş adamlarının tecrübelerini bekliyoruz. Biz bölgeyi turizm bölgesi olarak kabul ediyoruz. Turizmin tarım olmadan gelişmesi mümkün değil bu yüzden de tarıma öncelik veriyoruz" dedi.


Bu haberi 234 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir