ASKON Başkanı Mustafa Koca: -"2012 yıl sonu itibariyle cari açığın 60 milyar dolara inmesi ve…

  • Yazı boyutu
ASKON Başkanı Mustafa Koca:
  -"2012 yıl sonu itibariyle cari açığın 60 milyar 
  dolara inmesi ve…

ASKON Başkanı Mustafa Koca: -"2012 yıl sonu itibariyle cari açığın 60 milyar dolara inmesi ve bunun kalıcı bir etkiyle oluşması başarı olarak değerlendirilecektir" -"Böylece geleceğe ilişkin ümitlerimizi artıracaktır"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, 2012 yıl sonu itibariyle cari açığın 60 milyar dolara inmesi ve bunun kalıcı bir etkiyle oluşmasının başarı olarak değerlendirileceğini bildirdi.
     Koca, cari açık konusundaki gelişmelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında, Türkiye'nin cari işlemler açığının bu yılın ilk dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 8 milyar 62 milyon dolar azalarak 21 milyar 209 milyon dolara gerilediğini hatırlattı.
     Bu yıl devreye sokulan teşvik paketinin en önemli amacının cari açığı azaltmak olduğunu anımsatan Koca, yılın ilk dört ayında ortaya çıkan bu sonucun, bu teşvik paketinin etkisi olarak değerlendirilmesinin yanlış olacağını savundu.
     Geçmiş yıllarda da ekonomik büyüme ne zaman gerileme trendine girse cari açığın da gerilemeye başladığını ifade eden Koca, büyüme yavaşlayınca üretimin de yavaşladığını, enerji ve ara mal ihtiyacının azaldığını, dolaysıyla cari açık verilen konularda ithalat da yapılmadığından cari açığın daraldığını belirtti.
    
     -"Cari açık konusunda ortaya çıkan olumlu hava, rehavete sebep olmamalı"-
    
     Şimdi yine aynı konuma doğru gidildiğine ilişkin işaretlerin daha fazla olduğunu aktaran Koca, şunları kaydetti:
     "Bu gelişmeye paralel olarak da genellikle bütçe açığının artışına şahit oluyorduk. Zira büyüme yavaşlayınca ister istemez vergi gelirlerinde azalma oluyor, ama bütçe giderlerinde daralmaya gitmek o kadar hızlı olamıyor. Eskiye oranla ufak tefek değişiklikler ortaya çıksa da henüz yapısal anlamda çok ciddi değişimleri gerçekleştiremeyen bir ekonomi olarak tedbiri elden bırakmamak ve bu müzmin sorunlarımızın üzerine ısrarla gitmeye devem etmek gibi bir dikkati göstermek mecburiyetimiz var.
     2012 yıl sonu itibariyle cari açığın 60 milyar dolara inmesi ve bunun kalıcı bir etkiyle oluşması başarı olarak değerlendirilecektir. Böylece geleceğe ilişkin ümitlerimizi artıracaktır. Hatta derecelendirme kuruluşlarından küresel yatırımcılara varıncaya kadar en fazla dikkat çeken bu kırılganlığımız konusunda daha olumlu bir imaja sahip olmamız söz konusu olabilecektir. Cari açık konusunda ortaya çıkan olumlu hava, rehavete sebep olmamalı dikkat artırılarak sürdürülmelidir."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir