ASKON 8. Olağan Genel Kurulu -Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak: -"Gelir…

  • Yazı boyutu
ASKON 8. Olağan Genel Kurulu
  -Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak:
  -"Gelir…

ASKON 8. Olağan Genel Kurulu -Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak: -"Gelir dağılımındaki adaletsizliğin, terörün doğmasında ve beslenmesinde önemli bir payı var" -BBP Genel Başkanı Mustafa Destici: -"Ak Parti ve MHP'nin birlikte hazırlayıp desteklediği bir Anayasa taslağı bizim de dışarıdan desteğimizle yüzde 70'e yakın bir oyla kabul edilir"

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, gelir dağılımındaki adaletsizliğin, Türkiye'de terörün doğmasında ve beslenmesinde önemli bir payı olduğunu belirtti.
     Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) 8. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Kamalak, 2002 yılı itibariyle 129,5 milyar dolar olan Türkiye'nin dış borcunun 2011 itibariyle 306,6 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Kamalak, bu 9 yılda, 80 yılda yapılandan daha fazla dış borç yapıldığını, 2002 yılında 155,2 milyar lira olan iç borcun da 2011 yılı sonu itibariyle 387,4 milyar liraya çıktığını ifade etti.
     Borcun temel özelliğinin, gelir dağılımını yoksulların aleyhine bozması olduğunu savunan Kamalak, "Borç ödeyen ülke ödediği faiz nispetinde yatırımları kısacaktır. Yatırımların kısılması, istihdamın düşmesi, işsizliğin artması demektir. İstihdam düştüğü için milli gelir düşer. Milli gelir düşük seviyede kaldığı için tasarruflar düşer. Dolayısıyla ülke iktisat literatürde kısır döngü denilen bir çembere mahkum olur" değerlendirmesinde bulundu.
     Gelir dağılımındaki adaletsizliğin terörün doğmasında ve beslenmesinde önemli bir payı olduğunu dile getiren Kamalak, "Bugün terör Türkiye'miz için mutlak surette halledilmesi gereken bir problemdir. Terör örgütüyle, yani gayrimeşru bir oluşumla müzakere değil mücadele edilir" dedi.
    
     -"Hiçbir Türk hükümetinin yanlış yapmasını, başarısız olmasını istemeyiz"-
    
     Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ise Türkiye'nin büyüyen ekonomisiyle ne kadar iftihar edilse de madalyonun bir de başka bir yüzü olduğunu savunarak, "Elbette olumlu rakamlar deklare edilmeli, milletin motivasyonu yükseltilmeli. Ama ithalatımız 250 miyar dolar civarında. İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı yüzde 60'lar civarında. Yani 90 milyarın üzerinde bir dış ticaret açığımız var" diye konuştu.
     Bütçedeki en büyük gider kalemlerinden birinin 53 milyar ile faiz giderleri olduğuna işaret eden Destici, büyüyen ekonominin sancıları olabileceğini, ancak gerçekleri bilerek ona göre hedefler belirlenmesi gerektiğini söyledi.
     Destici, terörle mücadele ederken asker-sivil işbirliği, eğitimli birlikler, istihbarat, terörün finansal kaynaklarıyla mücadele ve dışarıya karşı dik durmanın önemli olduğunu da vurguladı.
     Demokratik ve sivil yeni bir Anayasayı Meclis'teki mevcut tablonun yapamayacağını da iddia eden Destici, şunları kaydetti:
     "BDP ile uzlaşma mümkün görünmemektedir, çünkü bu PKK ile uzlaşma demektir. CHP ile AK Parti bırakın Anayasayı, bir kılık-kıyafet yönetmeliğinde bile anlaşamıyorlar. Geriye bir tek alternatif kalıyor; AK Parti ile MHP. Tavsiyemiz bu iki partinin bir araya gelmesi, ortak bir taslak hazırlaması ve bunu Meclis'e sunmalarıdır. AK Parti ve MHP'nin birlikte hazırlayıp desteklediği bir anayasa taslağı bizim de dışarıdan desteğimizle yüzde 70'e yakın bir oyla kabul edilir."
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir