Askıya Alma Sistemine İlişkin Tebliğ yürürlüğe girdi -"Askıya Alma Sistemi"ne konu ürünlerde, AB…

  • Yazı boyutu
Askıya Alma Sistemine İlişkin Tebliğ yürürlüğe girdi
  -"Askıya Alma Sistemi"ne konu ürünlerde, AB…

Askıya Alma Sistemine İlişkin Tebliğ yürürlüğe girdi -"Askıya Alma Sistemi"ne konu ürünlerde, AB veya Türkiye'deki üreticilerin üretimlerinde kullanacakları hammadde, yarı mamul ya da imalat bileşenleri olması şartı aranacak

"Askıya Alma Sistemi"ne konu ürünlerde, AB veya Türkiye'deki üreticilerin üretimlerinde kullanacakları hammadde, yarı mamul ya da imalat bileşenleri olması şartı aranacak.
     Ekonomi Bakanlığı'nın "Askıya Alma Sistemine İlişkin Tebliğ"i Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Tebliğ, Türkiye'deki sanayicilerin rekabet kapasitelerinin artırılmasını, modernize olmalarının sağlanmasını ve yeni iş alanlarının oluşturulmasını desteklemeyi, üretim sürecinde ihtiyaç duydukları hammadde, yarı mamul veya özel imalat niteliği taşıyan ürünlere düşük gümrük vergisi ile erişimlerini sağlamayı amaçlıyor.
     Türkiye ile AB arasında ihdas edilen sanayi ürünlerinden, AB Konseyi tarafından Askıya Alma Sistemine dahil edilen ve edilmesi planlanan eşya için Askıya Alma Sistemine dair düzenlemeleri kapsayan Tebliğ'de, "Askıya Alma Sistemi"ne konu ürünlerde, AB veya Türkiye'deki üreticilerin üretimlerinde kullanacakları hammadde, yarı mamul ya da imalat bileşenleri olması şartı aranacak.
     Tebliğle, nihai tüketiciye satışa hazır, demonte edilmiş, asli bir işleme ya da dönüşüme tabi tutulmayacak olanlar ile bitmiş ürünün asli özelliklerine sahip olan ürünler "Askıya Alma Sistemi"ne konu edilemeyecek.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir