Askerlerin hava yolu ile sevkıyatı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "THY…

  • Yazı boyutu
Askerlerin hava yolu ile sevkıyatı 
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: 
  "THY…

Askerlerin hava yolu ile sevkıyatı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: "THY dışındaki firmalardan da destek istedik. Bu çağrımıza havayolu şirketleri olumlu karşılık verdi" -"Önümüzdeki günlerde de bunun uygulaması başlamış olur' -"Protokol henüz imzalanmadı ama prensip olarak böyle bir işin yapılabileceğini gördük"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, askerlerin hava yolu ile sevkıyatıyla ilgili olarak, "THY dışındaki firmalardan da destek istedik. Bu çağrımıza hava yolu şirketleri olumlu karşılık verdi. Önümüzdeki günlerde de bunun uygulaması başlamış olur" dedi.
     Yapımı süren Kızılay-Çayyolu Metro hattı inşaatı nedeniyle kapatılan İnönü Bulvarı'nda incelemelerde bulunan Yıldırım, incelemelerinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Askerlerin hava yolu ile sevkıyatına ilişkin Milli Savunma Bakanlığı ile THY arasında protokol imzalandığı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine Yıldırım, geçtiğimiz aylarda Bingöl'de izinden dönen askerlere pusu kurulduğunu ve 10 askerin şehit olduğunu hatırlattı.
     Olayın ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile bir araya geldiklerini ifade eden Yıldırım, askeri sevkıyatın belli noktalar arasında hava yolu ile yapılması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.
     Bu çerçevede THY başta olmak üzere diğer hava yolu şirketlerinden de bu konuda destek istediklerini kaydeden Yıldırım, "Bu çağrımıza hava yolu şirketleri olumlu karşılık verdi. Ayrıca Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile diğer hava alanı işletmecileri de kendi hizmet bedellerini almayacağını ifade etti" diye konuştu.
     Konuya ilişkin protokolün henüz imzalanmadığını bildiren Yıldırım, buna karşın prensip olarak böyle bir işin yapılabileceğini gördüklerini dile getirdi.
     Bütün kurumların böyle bir sevkıyatı seve seve yapacaklarını ifade ettiklerini aktaran Yıldırım, "Önümüzdeki günlerde de bunun uygulaması başlamış olur" dedi.
    
     -İnönü Bulvarı Şubat'ta tamamen açılacak-
    
     Metro inşaatının sürdüğü İnönü Bulvarı'nın ne zaman tamamen trafiğe açılacağına dair bir soru üzerine de Yıldırım, bugün itibarıyla Kızılay yönüne doğru devam eden iki şeridi açtıklarını kaydetti.
     Yolun Şubat ayında hiçbir iş makinesi ve inşaat kalıntısı kalmayacak şekilde tamamen trafiğe açılacağını bildiren Yıldırım, "Ankaralılara hayırlı olsun. Ankara'da şehir içi trafiğinin yaşanmaması için arkadaşlarımız büyük bir gayretle, fedakarlıkla çalıştılar" ifadesini kullandı.
    
     -Sürücülere uyarı-
    
     Bayram tatili için seyahat edecek sürücülere de uyarılarda bulunan Yıldırım, dün gece yarısından itibaren 30 Ekim sabah 07.00'a kadar köprü ve otoyollardan ücretsiz geçilebileceğini anımsattı.
     Özellikle pazartesi gününden bu yana büyük şehirlerden başka illere seyahatlerin yoğunlaştığını belirten Yıldırım, gelecek salı gününe kadar bu yoğunluğun süreceğini söyledi.
     Hava şartlarının anlık olarak takip edildiğini dile getiren Yıldırım, trafik denetimlerinin de sıklaştırıldığını anlattı.
     Yıldırım, "Vatandaşlarımızdan istirhamımız yola çıkarken mevsimin kış olduğunu dikkate alarak gerekli emniyet tedbirlerini alsınlar" diye konuştu.
     Sürücülerden araçlarının bütün aksam ve lastiklerini kontrol etmelerini ve kurallara uymalarını isteyen Yıldırım, "Biz hep şunu söylüyoruz: Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur. Yolların kuralı nedir- Emniyet kemerini bağlayacağız. Hız sınırlarına azami ölçüde riayet edeceğiz. Trafik işaretlerini ciddiye alacağız" dedi.
     Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ana güzergahların tamamında yol çalışmalarını durduğunu belirten Yıldırım, özellikle gidiş istikametlerinde yol çalışması yapılmayacağını ifade etti.
     Türk Milleti'nin Kurban ve 29 Ekim Cumhuriyet bayramlarını da kutlayan Yıldırım, Türkiye için canlarını feda eden güvelik güçlerine Allah'tan rahmet yakınlarına da sabır diledi.
     Konuşmasının ardından İnönü Bulvarı'ndan geçen sürücülerle sohbet eden Yıldırım, inşaat alanına gelişinde de gazetecilere çikolata ikram etti.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir