Askeri uçağın düşürülmesi

  • Yazı boyutu
Askeri uçağın düşürülmesi

GTO Başkanı Mehmet Aslan:"Ortadoğu'da suya balıklanma atlanmaz, kafanızın nerede taşa çarpacağını bilemezsiniz. Ortadoğu'da suya ayaküstü çivileme atlayacaksınız. Çünkü burası hem enerji kaynaklarının hem gelişen pazarların ana merkezi konumunda hem de sermayenin olduğu bölgedir"

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, "Ortadoğu'da suya balıklanma atlanmaz, kafanızın nerede taşa çarpacağını bilemezsiniz. Ortadoğu'da suya ayaküstü çivileme atlayacaksınız. Çünkü burası hem enerji kaynaklarının hem gelişen pazarların ana merkezi konumunda hem de sermayenin olduğu bölgedir" dedi.
     Aslan, GTO Meclis Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
     Hükümetin Suriye konusunda vereceği kararların arkasında olacaklarını ifade eden Aslan, şu anda iki dost devlet arasında yaşanmaması gerekenlerin yaşandığını dile getirdi.
     Suriye'nin Türk uçağına yaptığı tecavüzün ne uluslararası hukuk anlamında ne de komşu ülkeler anlamında izah edilebileceğini belirten Aslan, "Bu duruma ne tolerans gösterilebilir, ne de görmezden gelinebilir. Türkiye Cumhuriyeti kendi uçağına yapılan bu saldırıyı hem uluslararası hukuk anlamında hem diplomasi anlamında hem de devlet olmanın gerektirdiği seçeneği masada tutmak ve mahfuz etmek şartıyla yerine getirmeli" diye konuştu.
     Savaş çığırtkanlığını tasvip etmediklerini ifade eden Aslan, akraba ve komşu olan bir ülkeyle savaşa girmenin de doğru olmadığını dile getirdi.
     Türkiye'nin uluslararası platformda haklılığını ve olayın vahametini sağlam delillerle ispatlamaya çalıştığını da anlatan Aslan, "Ortadoğu'da suya balıklanma atlanmaz, kafanızın nerede taşa çarpacağını bilemezsiniz. Ortadoğu'da suya ayaküstü çivileme atlayacaksınız. Çünkü burası hem enerji kaynaklarının hem gelişen pazarların ana merkezi konumunda hem de sermayenin olduğu bölgedir. Onun için Türkiye Cumhuriyeti olarak bu imkanlardan kendi politikalarımızla yararlanmalıyız" diye konuştu.
    
     -"Uygulanan politika ne olursa olsun arkasında dururuz"
    
     Mehmet Aslan, devletin ve hükümetin bu konuda uyguladığı politika ne olursa olsun arkasında duracaklarını, ticari kaygı içerisinde olmayacaklarını vurguladı.
     Suriye'yle yaşanan sıkıntının geçici olduğunu savunan Aslan, şunları kaydetti:
     "Suriye bizim komşu ülkemiz, halkı bizim kardeşimizdir. Gaziantep olarak yaşanan sıkıntıların ceremesini en fazla çeken şehiriz. Vizelerin kalkmasıyla ayda 60 bin kişi geliyordu, onları kaybettik. Parasal anlamda da bölgemiz ve Gaziantep 1,5 milyar dolar civarında ciddi bir kaynağı yitirdi. En fazla kayba uğrayan şehiriz ama ülkemizin ve hükümetimizin politikasının arkasındayız. Ülkemizin menfaati neyse onu düşünürüz."
     Ortadoğu'da şu anda birçok ülkenin kendi menfaatlerine göre 'at oynattığı'nı belirten Aslan, "Birilerinin oynattığı atın şu veya bu şekilde ucundan veya kenarından kendi politikalarımız dışında yanaşmamalıyız. Türkiye bu konuya büyük devlet olmanın ve kendi koyduğu politikaların gereğini yapacak şekilde yanaşmalı" şeklinde konuştu.
    
    
    


Bu haberi 295 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir