ASİAD Başkanı Ömer Faruk Başaran: -"Ekonomiyi yeterince soğuttuk, piyasayı biraz ısıtalım"…

  • Yazı boyutu
ASİAD Başkanı Ömer Faruk Başaran:
  -"Ekonomiyi yeterince soğuttuk, piyasayı biraz ısıtalım"…

ASİAD Başkanı Ömer Faruk Başaran: -"Ekonomiyi yeterince soğuttuk, piyasayı biraz ısıtalım" -"Piyasaları rahatlatmak adına tüketimi bir miktar artırıcı önlemlerin acilen devreye alınmasında fayda var"

Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Ömer Faruk Başaran, ekonominin yeterince soğuduğunu, piyasanın biraz ısıtılması gerektiğini bildirdi.
     Avrupa ve Ortadoğu bölgelerindeki finansal ve siyasi krizlere rağmen Türkiye ekonomisinin makro verilerde başarılı bir performans sergilediğini anımsatan Başaran, ancak mikro ölçekte sıkıntıların baş göstermeye başladığını kaydetti.
     Konuyla ilgili yapılan yazılı bir açıklamada, en son açıklanan Mayıs ayı işsizlik oranının, geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan azalarak yüzde 8,2 seviyelerine gerilemesini makro ekonomide işlerin yolunda gittiğinin göstergesi olarak nitelendiren Başaran'ın, "Mayıs ayı istihdam verileri, ekonomi yönetiminin Orta Vadeli Program hedefinin doğru bir şekilde ilerlediğini gösteren bir rakam. Ancak reel sektördeki sıkıntıları da görmek lazım" ifadelerine yer verildi.
     Sanayi üretim endeksinin haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 arttığını, Merkez Bankası'nın Ağustos ayı birinci dönem beklenti anketinde ise yıl sonu yıllık TÜFE beklentisinin yüzde 6,73'e gerilediğini hatırlatan Başaran, "İşsizlik de düşüyor. Demek ki ekonomiyi soğutma çalışmaları işe yaramış. Demek ki makro ekonomide işler yolunda gidiyor. Şimdi ekonomideki sıcak sorunlara tedbir alma zamanı. Örneğin piyasada nakit sıkıntısı had safhaya ulaştı, ekonomi yönetiminin piyasayı rahatlatacak tedbirleri bir an önce devreye alması lazım. Ekonomiyi yeterince soğuttuk, piyasayı biraz ısıtalım" diye konuştu.
     Ramazan Bayramı sonrasında piyasadaki nakit sıkıntısının daha fazla hissedileceğini ifade eden Başaran, piyasaları rahatlatmak adına tüketimi bir miktar artırıcı önlemlerin acilen devreye alınmasında fayda olacağını kaydetti.
    
     -"Türkiye'nin tek problemi terör"-
    
     Türkiye ekonomisinin 2008-2009 krizlerinde olduğu gibi, son dönemde etkisini gösteren Avrupa kaynaklı krizde de dünyadan pozitif yönde ayrıştığını dile getiren Başaran, bunda en büyük etkenin siyasi istikrar olduğuna vurgu yaptı.
     Yüzde 50'ye yakın oy oranıyla görevde olan bir iktidar ve uyum içerisinde çalışan bir ekonomi yönetimi olduğuna dikkati çeken Başaran, "Etrafımızda cereyan eden bütün olumsuzluklara rağmen ekonomik büyümemiz devam ediyor. Türk lirası döviz karşısında değerini kaybetmiyor. Bütün bunlar siyasi ve ekonomik istikrarın işareti. Bana göre Türkiye'nin terör dışında şu anda ciddi bir problemi gözükmüyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir