ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut: -"Dünya ambalaj sektöründe yıllık ortalama büyüme…

  • Yazı boyutu
ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut:
  -"Dünya ambalaj sektöründe yıllık ortalama büyüme…

ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut: -"Dünya ambalaj sektöründe yıllık ortalama büyüme yüzde 3 seviyesinde. 2016'da sektörün 820 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor" -"Bugün bir Ipad için ödenilen para aşağı yukarı bin 800 kilogram domatese eş değer, bir tomografi cihazının alınması için de 27 tır mermerin satılması gerekiyor"

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı ve PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut, dünya ambalaj sektöründe yıllık ortalama büyümenin yüzde 3 seviyesinde olduğunu, 2016'da sektörün 820 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini söyledi.
     Korkut, Türk Ambalaj sektörü ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, ambalaj sektörünün 2012 yılında büyüklüğünün 14 milyar dolara, ihracatının ise 3,1 milyar dolara ulaştığını kaydetti.
     Son 5 yılda ihracat performansında kilogram başına 1,6 doların geçilemediğini ifade eden Korkut, 2008'de ortalama ihracatın kilogram karşılığının 1,58 dolar, 2009'da 1,6 dolar, 2010'da krizin etkisiyle 1,25 dolar, 2011'de 1,47 dolar, 2012'de ise 1,6 dolar olduğunu dile getirdi.
     Korkut, Avrupa krizle sarsılsa bile ihracat değer ortalamasının kilogram başına 3,5 dolar olduğu bilgisini vererek, Almanya'da bu rakamın 4 doları geçtiğini, Güney Kore'de ise 3 doları aştığını dile getirdi.
     Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için ihracat başına kilogram fiyatının 4 dolarları bulması gerektiğini vurgulayan Korkut, "Sektör olarak 200-250 milyar dolarlık bir ekonomik hareketliliği etkiliyoruz. Sektörün 2013'te Türkiye ekonomisinin üzerinde bir performans göstermesini bekliyoruz. Dernek olarak 'Ambalaj Sanayi Uluslararası Rekabet Gücü Maksimizasyonu Projesi'ni hayata geçiriyoruz ve bu proje Ekonomi Bakanlığı tarafından resmen onaylandı" diye konuştu
     Doğru ambalajın gıdaları koruyarak, ömürlerini uzattığını kaydeden Korkut, sözlerine şöyle devam etti:
     "Ülkemizde 1,5 milyar liralık ekmek israf ediliyor. Üretilen yaş meyve sebzelerde de 16 milyar liralık kayıp olduğu hesaplanıyor. Örneğin bakliyatın halen yüzde 30'u ambalajlı. Bir çok ülkeye ihracat yapıyoruz. 2012'de en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında Almanya, Fransa, İran geliyor. 2023'te sektör olarak ihracat hedefimiz 10 milyar dolar, 30 milyar dolar da sektörel bir büyüklük planlıyoruz. 2011 yılı hesaplamalarına göre, Türkiye'de kişi başına düşen ambalaj tüketimimiz 160 doları buldu. 2010'a kıyasla kişi başına 20 dolarlık bir artış var.
     2023'te ise kişi başına tüketimin 300 dolar olacağını hesaplıyoruz. Dünyada 2012'de kişi başına tüketim 110 dolardı. Bu rakam Japonya'da 550 dolar, Batı Avrupa ülkelerinde 300 dolar seviyesinde, Kuzey Amerika'ya baktığımız zaman ise 350-400 doları görüyoruz. Ambalaj sanayimizin pazar hacmine baktığımızda yurt içi tüketim artışı da önemli bir pazar fırsatı olarak görülmektedir."
    
     -"Her 100 günde bir New York nüfusu kadar insan şehirlere akıyor"-
    
     Korkut, İSO 1.000'de 55 tane ambalaj şirketi olduğunu belirterek, "Bu şirketlerimizin performansı, yatırımları oldukça hızlı bir şekilde devam ediyor" dedi.
     Dünya ambalaj sektörünün 2010'da 671 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı bilgisini veren Korkut, bu rakamın Amerika'da 137 milyar dolar, Çin'de ise 80 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Korkut, dünya ambalaj sektöründe yıllık ortalama büyümenin yüzde 3 seviyesinde olduğunu anlatarak, 2016'da sektörün 820 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.
     Türkiye'yi Avrasya'nın ambalaj merkezi haline getirmek istediklerini vurgulayan Korkut, katma değerli ürünlerin üretiminin artırılması gerektiğinin altını çizdi.
     Bugün bir Ipad için ödenilen paranın aşağı yukarı bin 800 kilogram domatese eş değer olduğuna işaret eden Korkut, bir tomografi cihazının alınması için de 27 tır mermerin satılması gerektiğinin altını çizdi.
     Dünyada orta sınıfın güçlendiğini belirten Korkut, "Her 100 günde bir New York nüfusu kadar insan şehirlere akıyor. Bu insanlarda ambalajlı ürünlerin tüketimine yönelik önemli bir talep gösteriyorlar. Sektörümüzün önemi gün geçtikçe artıyor. Orta sınıfın güçlenmesi ambalaja olan talebi tetikliyor. Denetlenebilir olmanın en önemli bir göstergesidir ambalaj" ifadelerini kullandı.
     'Ambalaj Sanayi Uluslararası Rekabet Gücü Maksimizasyonu Projesi' hakkında da bilgi veren Korkut, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Bu proje, sektörün uluslararası rekabetini maksimize etme projesi. Bu projeyi DEİK ve Ekonomi Bakanlığı'mızın desteği ile gerçekleştiriyoruz. 18 katılımcı var projeye. Projenin ilk etabı ihtiyaç analizi tespit çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Firmaların kurumsallaşmalarına katkıda bulunacağız.
     İhracat altyapılarını güçlendireceğiz. Var oldukları pazarlardaki varlıklarını güçlendireceğiz ve yeni pazarlar bulma konusunda imkanlar oluşturacağız. Yani uluslararası iş geliştirme kabiliyetlerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Her firmanın ihracatını yüzde 20 artırma ve en az 2 ilave ülkeye daha mal satma hedefi var."
    
    
    

Bu haberi 256 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir