As Yatırım, Güney Koreli üç şirketle santral kuruyor

  • Yazı boyutu
As Yatırım, Güney Koreli üç şirketle santral kuruyor

As Yatırım, Güney Koreli üç şirketle santral kuruyor

İnşaat ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Kuveytli yatırım şirketi Aswar Group, Türkiye'de güneş enerjisine yatırım yapacak.
     Aswar Group'un Türkiye'de kurduğu As Yatırım'ın ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Uğur Akkuş, Güney Koreli CX Concentrix Solar Korea, KEPCO ve Kincoa ile 150 MW'lık güneş santrali kurmak için sözleşme imzaladıklarını bildirdi.
     Türkiye'de 18 bölgede ölçüm çalışmaları yaparak, 20 lokasyon için lisans başvurusunda bulunacaklarını dile getiren Akkuş, 450 milyon dolara mal olacak yatırımın 5 yıl içinde hayata geçeceğini kaydetti.
     Yatırım için gereken paranın büyük bir bölümünün Körfez'den ve Körfez bankalarından alınan kredilerle sağlanacağını vurgulayan Akkuş "Finansman paketinin içinde Güney Koreliler de olacak. Güney Kore'deki şirketler burada aynı zamanda EPC müteahhitliği yapacak, finansman konusunda da destek sunacak" dedi.
     Akkuş, güneş enerjisindeki yatırımlarını şartların el vermesi halinde 150 MW'tan 300 MW'a, yatırım miktarını da 900 milyon dolara kadar çıkarabileceklerini vurguladı. Jeotermal enerji ile de ilgilendiklerini ifade eden Akkuş, yenilenebilir enerji sektöründe lisans alım satımı yapan kişilerle görüşme halinde olduklarını belirtti.
     CX Concentrix Solar Korea'nın Pakistan ve Güney Afrika'da da güneş enerjisi yatırımları yaptıklarını ifade eden Akkuş, "Pakistan'da 600 MW'lık güneş santrali kurmak için 1.5 ay önce imza atıldı. 5 yıl sürecek bu proje 900 milyon dolara mal olacak. Güney Afrika'da ise 700 milyon dolarlık yatırımla 300 MW'lık santral kuruldu ve işletmeye alındı" bilgisini verdi.
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir