"Artık Markalaşma Zamanı" - Zamate Tekstil Marka Direktörü Ekincioğlu: "Bizden 10 avroya…

  • Yazı boyutu
"Artık Markalaşma Zamanı"
     - Zamate Tekstil Marka Direktörü Ekincioğlu:
     "Bizden 10 avroya…

"Artık Markalaşma Zamanı" - Zamate Tekstil Marka Direktörü Ekincioğlu: "Bizden 10 avroya alıp, 210 avroya satıyorlar. Artık markalaşma zamanı. Paramızı yabancıya kaptırmayacağız"

Zamate Tekstil Marka Direktörü Erdoğan Ekincioğlu, Türk markalarının yıllardır fason üretim yaparak büyük zaman kaybettiklerini belirterek, "Bizden 10 avroya alıp, 210 avroya satıyorlar. Devlet gereken her desteği veriyor. Artık markalaşma zamanı. Paramızı yabancıya kaptırmayacağız" ifadelerini kullandı.
     Zamate Tekstil'den, yabancı markalarla çalışmanın Türk firmalara yaşattığı kayıplara ilişkin yapılan açıklamada, şirketin dünya markalarına yaptığı fason üretimin durdurulduğu belirtildi.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Zamate Tekstil Marka Direktörü Erdoğan Ekincioğlu, köklü bir firma olduklarını ve 27 yıllık tecrübeye sahip olduklarını hatırlatarak şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Zamate Tekstil 1985 yılında şu anda Yönetim Kurulu Başkanımız olan Mehmet Altun tarafından kuruldu. 27 yıllık birikimimizi artık değerlendirme vaktinin geldiğini düşünerek markalaşma atağına giriştik. 3 yıl önce başlattığımız markalaşma çalışmaları çerçevesinde tüm hazırlığımızı yaptık. 10 kişilik bir Ar-Ge ekibi oluşturduk. Tasarım ekibinin başında da Avrupa'nın önemli moda merkezlerinde görev yapan Dilek Ekincioğlu bulunuyor. Bu birikim ve deneyimle yola çıkarak emeklerimizin karşılığını almaya karar verdik. Artık işin kaymağını yiyen yabancıya dur dedik."
     Türk üreticisinin küçük bir bedel karşılığı üretim yaparak kazancın büyüğünü yabancıya kaptırdığını söyleyen Ekincioğlu şunları kaydetti:
     "Binlerce firma var bu şekilde çalışan. 10 Avroya mal edilen bir gömleği Avrupalı markalar kendi etiketlerini koyarak 210 avroya satıyorlar. Burada Türk üreticisinin kazancı da 10 avroluk toplam maliyetin içinde küçük bir yer alıyor. İşin kaymağını da Avrupalı, özellikle de Alman markalar yiyor. Son yıllarda devletin büyük teşvikleri söz konusu olunca biz de markalaşma düşüncemizi hızlandırdık. Ve Zamate gömlek markasını hayata geçirdik. Dünyanın sayılı markaları içerisinde bulunan özellikle Almanya başta olmak üzere Hollanda ve Kanadalı firmalara dur dedik. Onlardan daha kaliteli üretim yapıp, Zamate markasıyla daha ucuza satmaya karar verdik."
     Ekincioğlu, günlük kapasitelerinin bin 200 adet olduğunu, gerektiğinde 5 bin adete kolaylıkla çıkabileceklerini söyledi.
     En büyük deneyimlerini Avrupa'da edindikleri için ilk merkezi Avrupa'ya açtıklarını belirten Zamate Tekstil Marka Direktörü Erdoğan Ekincioğlu, şöyle devam etti:
     "Ekim ayının ilk haftası Almanya'da Düsseldorf'taki bölge merkezimiz faaliyete geçti. Devletimizden kira ve reklam gibi destekler de alıyoruz. O yüzden en iyi gömleği üretiyoruz. En kaliteli gömlek 24 avroya mal olur. Biz bu gömleği 80-120 lira arasında değişen fiyatlarla satmaya başladık. Dubai ve Güney Afrika'da bölge merkezi kurma hazırlığımız var. Daha sonra da bayilik vermeye başlayacağız. Türkiye'de ise merkezimizi Tekstilkent'te kurduk. Yani markalaşma atağımıza yurt dışında başladık. Türkiye'de de henüz bayilik vermediğimiz için de şu anda sadece internetten satışa başladık. Bizim 80-120 lira civarına sattığımız ürünün aynısını Alman markalar 400 Avro'ya satıyorlar. Bizim fiyatlarımızla başa çıkmaları mümkün değil"
    
    
    

Bu haberi 218 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir