Arnavutluk'tan bölge ülkelerine TAP çağrısı -Dışişleri Bakanı Panariti: "Bölge ülkeleriyle…

  • Yazı boyutu
Arnavutluk'tan bölge ülkelerine TAP çağrısı
  -Dışişleri Bakanı Panariti:
  "Bölge ülkeleriyle…

Arnavutluk'tan bölge ülkelerine TAP çağrısı -Dışişleri Bakanı Panariti: "Bölge ülkeleriyle Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı projesine destek için işbirliği yapmak istiyoruz"

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Edmond Panariti, Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (---) projesine destek için bölge ülkeleriyle işbirliği anlaşması yapmak istediklerini bildirdi.
     Resmi ziyaret için başkent Tiran'da bulunan Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İgor Lukşiç, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Panariti ile görüştü. Panariti ve Lukşiç, basına kapalı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.
     Panariti, Karadağlı mevkidaşıyla iki ülke arasında tüm alanlarda işbirliğinin daha da geliştirilmesi için neler yapılabileceğini görüştüklerini söyledi.
     Görüşmede TAP projesinin de gündeme geldiğini belirten Panariti, TAP'ın başarı şansının yüksek olduğunu ifade etti. Panariti, "Yalnız Karadağ'la değil, bölgenin diğer ülkeleriyle de TAP projesini destekleme hedefiyle işbirliği anlaşması imzalanması teklifinde bulundum" dedi.
     Karadağ Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Lukşiç de ülkesinin TAP projesine büyük ilgi gösterdiğini, bu konuda Azerbaycan hükümeti ve bu projeye katılan diğer ülkeler hükümetleri temsilcileriyle görüşmeler yaptıklarını kaydetti.
     Karadağ'ın, TAP projesinde transit ülke konumunda olması gerektiğini söyleyen Lukşiç, "Maalesef projenin Karadağ'a gaz temin edici bir yapısı yok. Biz bu konuda bir yapı kurmada kararlıyız. Sayın Panariti, Arnavutluk, Karadağ ve Hırvatistan'ın gaz hattında bir yönde bağlanması teklifinde bulundu. Böylece Karadağ da hattın transit ülkelerinden biri haline gelecek" diye konuştu.
     Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz geçişini öngören Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı projesinin hayata geçirilmesi için gerekli anlaşma, geçen ay Atina'da imzalanmıştı.
     Ana kaynağı Azerbaycan'ın "Şahdeniz-2" yatağı olan doğalgazın, Türkiye aracılığıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'ya aktarılmasını öngören "Nabucco West" doğalgaz boru hattına alternatif olarak hazırlanan TAP projesi, doğalgazın Türkiye'nin mevcut boru hattı aracılığıyla Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya'nın Tarando bölgesine aktarılmasını öngörüyor. Bu konuda hangi projenin tercih edileceğiyle ilgili kesin kararın Haziran ayında açıklanması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 95 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir