Arnavutluk, İsrail'le dostluğu ilerletiyor -Tiran'da "Arnavutluk-İsrail Ticaret Odası" açıldı…

  • Yazı boyutu
Arnavutluk, İsrail'le dostluğu ilerletiyor
  -Tiran'da "Arnavutluk-İsrail Ticaret Odası" açıldı…

Arnavutluk, İsrail'le dostluğu ilerletiyor -Tiran'da "Arnavutluk-İsrail Ticaret Odası" açıldı -Arnavutluk Başbakanı Berişa: "Bölgede enerji alanında süper güce dönüşmeyi hedefleyen Arnavutluk, bu hedefini İsrail'le gerçekleştirmek istiyor"

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, "bölgede enerji alanında süper güce dönüşmeyi hedefleyen Arnavutluk'un bu hedefini İsrail'le gerçekleştirmek istediğini" söyledi.
     Başkent Tiran'da, Başbakan Berişa, Tiran Belediyesi Başkanı Lulzim Başa ve İsrail'in Tiran Büyükelçisi David Cohen'in katılımıyla "Arnavutluk-İsrail Ticaret Odası" açıldı.
     Başbakan Sali Berişa, burada yaptığı konuşmada, açılışı yapılan ticaret odasının iki ülke arasındaki ilişkilerde atılan önemli bir adım, bu günün de iki ülke ve halklar açısından "tarihi bir gün" olduğunu dile getirdi.
     Son dönemlerde iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini kaydeden Berişa, Tiran'da İsrail Büyükelçiliği'nin açılmasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun katkısı olduğunu, "Arnavut ulusunun dostu Netanyahu'yu selamladığını" ifade etti.
     "Tarih boyunca Arnavutlar ve Yahudiler arasındaki ilişkiler dostça olmuştur" diyen Berişa, "Gelişmeyi hedefleyen tüm uluslar için İsrail ilham verici bir örnektir" ifadesini kullandı.
    
     -İsrail'le "enerji süper gücü" olmayı hedefliyor-
    
     Berişa, "İsrail'in kendi özgürlüklerini ve zenginliklerini iyi kullanan bir ülke olduğunu", Arnavutluk hükümetinin de son 20 yıllık süreçte İsrail'in tüm alanlardaki deneyimlerinden yararlanmak adına ilgi gösterdiğini kaydetti.
     Arnavutluk'un küçük coğrafyasına karşın olağanüstü potansiyele sahip bir ülke olduğunu ifade eden Berişa, "İsrail'le iş adamlarımıza tüm yasal garantileri sağlaması adına anlaşmalar imzalayacağız. Ayrıca, Arnavutluk hükümeti de yatırımcılara dostane bir ortam oluşturmak için elinden gelenini yapmaktadır" diye konuştu.
     Ülkesinin özellikle enerji alanında yüksek potansiyele sahip olduğunu belirten Berişa, "bölgede enerji alanında bir süper güce dönüşmeyi hedefleyen Arnavutluk'un bu hedefini İsrail ile birlikte gerçekleştirmek istediğini" söyledi.
     Arnavutluk'ta, halihazırda farklı alanlarda 40 İsrail şirketi faaliyet gösteriyor. İki ülke arasında da bugüne kadar imzalanmış 30 ticaret anlaşması bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir