Ardahan'da şap karantinası -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü…

  • Yazı boyutu
Ardahan'da şap karantinası
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı 
  Şube Müdürü…

Ardahan'da şap karantinası -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Beşkaya: "İl merkezi, ilçe ve köylerde şap hastalığının tespit edilmesi üzerine toplanan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, Ardahan genelinde süresiz şap karantinası uygulanmasına karar verdi"

Ardahan'da 30 köyde bazı hayvanlarda şap hastalığı görülmesi üzerine, il genelinde şap karantinası uygulandı. Kente, canlı hayvan giriş ve çıkışları, geçici süreyle yasaklandı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Atilla Beşkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkeze bağlı Ağzıpek ve Sugöze köyünde büyükbaş hayvanlarda şap hastalığının tespit edilmesi üzerine, müdürlük olarak il genelinde çalışma yaptıklarını söyledi.
     Veteriner hekim ve sağlık teknisyenlerinin yaptığı araştırmada, 30 köyde yaklaşık 30 büyükbaş hayvanda şap hastalığının tespit edildiğini belirten Beşkaya, "İl merkezi, ilçe ve köylerde şap hastalığının tespit edilmesi üzerine toplanan İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu, Ardahan genelinde süresiz şap karantinası uygulanmasına karar verdi. Karar doğrultusunda, ikinci bir emre kadar süresiz şap karantinası uygulanacak" dedi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin bölgede yoğun bir şekilde çalışma yaptığını anlatan Beşkaya, hastalık söndürülene kadar çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Beşkaya, şunları kaydetti:
     "Şu an tarih vermiyoruz, hastalık söndürülene kadar karantina devam edecek. İl genelinde yaklaşık 350 bin büyükbaş, 70 bin küçükbaş hayvan var. Bu hayvanlar da şaptan etkilenebilir. Bunu önlemek için kente canlı hayvan giriş ve çıkışları geçici süreyle yasaklandı. Şap hastalığına yönelik aşılama, koruyucu, idari, fenni tedbirlerin yanı sıra dezenfekte çalışmaları düzenli bir şekilde yapılacak."
    
    
    

Bu haberi 362 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir