Arçelik'in kurumsal yönetim derecelendirme notu yükseldi -Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu…

  • Yazı boyutu
Arçelik'in kurumsal yönetim derecelendirme notu yükseldi
     -Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu…

Arçelik'in kurumsal yönetim derecelendirme notu yükseldi -Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Levent Çakıroğlu: -"Kurumsal Yönetim İlkelerini esas alan bir yapı içinde ilerlemek, yüksek hedeflerimize daha emin adımlarla yürümemizi sağlıyor"

Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri AŞ, Arçelik AŞ'nin 8,59 olarak belirlenen kurumsal yönetim derecelendirme notunu 9,11 olarak güncelledi.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alacak şirketlerin kurumsal yönetim derecelendirme faaliyetlerini yürüten Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri AŞ, 1 Ağustos 2011 tarihinde 8,59 olarak açıkladığı Arçelik AŞ'ye ait kurumsal yönetim derecelendirme notunu, 30 Temmuz 2012 tarihinde 9,11 olarak güncelledi. Arçelik, böylece Türkiye'de kurumsal yönetim notu en yüksek olan şirket oldu.
     Kurumsal yönetim derecelendirme notu, Pay Sahipleri, Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık, Menfaat Sahipleri ile Yönetim Kurulu olmak üzere dört ana başlıktan oluşan Sermaye Piyasası Kurulu'nun "Kurumsal Yönetim İlkeleri" baz alınarak belirleniyor. Arçelik AŞ'nin kurumsal yönetim ilkelerine verdiği önem, bunu sürekli ve dinamik bir süreç olarak yürütmekteki isteklilik ve bu doğrultuda ilk derecelendirme notunun tahsis edilmesinden bu yana geçen 12 aylık süre içinde gerçekleştirdiği iyileştirmeler göz önüne alınarak yükseltildi.
     Arçelik AŞ, Saha'nın 24 Ocak 2012 tarihinde yayımladığı Dünya Kurumsal Yönetim Endeksine (WCGI) göre de 1. grup içinde yer alıyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding AŞ Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik AŞ Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yayımladığı Kurumsal Yönetim İlkeleri'nin, tüm dünyadaki şeffaflaşma, hesap verebilme gibi yaklaşımların Türk iş dünyasında genel kabul görmesi açısından önemli bir çerçeve çizdiğini belirterek, bu ilkelere uyum için titiz ve istikrarlı çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.
     Arçelik'in "Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın" vizyonu çerçevesinde Kurumsal Yönetim İlkelerini esas alan yaklaşım ve uygulamalar geliştirdiğini ifade eden Çakıroğlu, "Kurumsal Yönetim İlkelerini esas alan bir yapı içinde ilerlemek, yüksek hedeflerimize daha emin adımlarla yürümemizi sağlıyor. Notumuzun giderek artıyor olması, bu konudaki çabamızda bizi cesaretlendiriyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir