Arçelik'in Kaktüs Bulaşık Makinesi Projesi Rio+20 yolunda

  • Yazı boyutu
Arçelik'in Kaktüs Bulaşık Makinesi Projesi Rio+20 yolunda

Arçelik AŞ'nin Kaktüs Bulaşık Makinesi Projesi, 20-22 Haziran 2012'de Brezilya'da gerçekleşecek Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'nda (Rio+20) Türkiye'yi temsil edecek uygulamalardan biri oldu.

Arçelik'in yazılı açıklamasına göre, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) kolaylaştırıcılığında yürütülen Rio+20 Zirvesi hazırlıkları çerçevesinde Türkiye'nin başarılı uygulamaları, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) desteğiyle seçildi.
     Rio+20 Zirvesi'nde sunulacak ''sürdürülebilir kalkınma'' ve ''yeşil ekonomi'' kavramlarını destekleyen ''en iyi ülke uygulamaları'' iş dünyasından şirketler, kamu kurumları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen proje ve programlar arasından belirlendi.
     Arçelik'in Kaktüs projesiyle geliştirdiği çevre dostu bulaşık makinesi, dünyada artmakta olan enerji ve doğal kaynak talepleri için enerji ve su kaynaklarını ''verimli'' kullanıyor. Proje süresince enerji ve su tüketiminin düşürülmesinin yanı sıra üründe kullanılan malzemelerin geri dönüşümü ve üretim esnasında çıkan sera gazı emisyonunun minimuma indirilmesi konusunda çalışmalar yapıldı.
     Çalışmalar sonucunda yıkama başına 0,68 kWh (yıllık 194 kWh, A+++ enerji sınıfından yüzde 10 daha verimli) enerji tüketimi ile ''dünya enerji şampiyonu'' ve Eco 6L programında 6 litre su tüketimi ile ''dünyanın en az su tüketen ürünü'' olan Arçelik 63109 HIT mümkün olduğu kadar az doğal kaynak ve enerji tüketimi ile 13 kişilik bulaşığı, A performansında yıkıyor.
     Türkiye'de hanelerde yaklaşık 8 milyon adet bulaşık makinesi kullanılırken, bunların yüzde 90'ı A enerji seviyesi (1,05 kWh) ve 15 litre su tüketimine sahip. Halen kullanılmakta olan makinelerin Kaktüs projesinde geliştirilen makine ile değişmesi halinde, Türkiye'nin yıllık elektrik tüketiminin (200 bin GWh/yıl) binde 5'i ve 500 bin kişilik bir yerleşimin yıllık su ihtiyacı tasarruf edilebiliyor.
     Kaktüs projesi, 2011 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca Enerji Verimli Ürünler kategorisinde ve İstanbul Sanayi Odasınca ''Çevre Dostu Ürün'' kategorisinde birincilikle ödüllendirilmesinin ardından bu yıl da Türkiye'yi Rio'da ''Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi'' alanındaki en iyi uygulamalardan biri olarak temsil edecek.


Bu haberi 408 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir