"Arap Birliği Mersin'de" etkinliği -Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Arap ülkeleriyle, İslam işbirliği…

  • Yazı boyutu
"Arap Birliği Mersin'de" etkinliği
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Arap ülkeleriyle, İslam işbirliği…

"Arap Birliği Mersin'de" etkinliği -Ekonomi Bakanı Çağlayan: "Arap ülkeleriyle, İslam işbirliği teşkilatıyla olan ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Gitmemiz gereken daha çok yol var" -"Neden biz kendi aramızdaki ticaret hacmini AB gibi yüzde 40'lara, 50'lere çıkartmıyoruz- Niye dünya ekonomisinde söz sahibi olmayalım-"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Arap ülkeleriyle, İslam işbirliği teşkilatıyla olan ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Gitmemiz gereken daha çok yol var" dedi.
     Çağlayan, Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği'nin (TURAB) organize ettiği "Arap Birliği Mersin'de" etkinliği için kentte bulunan 10 büyükelçi ile bazı diplomatlarla, akşam yemeğinde bir araya geldi. Çağlayan, yaptığı konuşmada, Arap dünyasının büyükelçilerini ve diplomatlarını Mersin'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Yoğun programından bahseden Çağlayan, "Sizlerle daha geniş bir zamanda bir araya gelmek isterdim. Arap ülkeleriyle, İslam işbirliği teşkilatıyla olan ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Gitmemiz gereken daha çok yol var. Sizlerle birlikte olmaktan çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Allah bizim birlik ve beraberliğimizi bozdurmasın" diye konuştu.
     Çağlayan, gelecek dönemde yapılması gereken şeyler, alınması gereken önlemler olduğunu belirterek, "İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye 57 ülke var. Dünya nüfusunun 4'te 1'ine sahibiz. Yani dünyada yaşayan her 4 kişiden 1'i Müslüman, şükürler olsun. Dünyadaki toplam kara parçalarının 3'te 1'ine sahibiz. Ama dünya ekonomisindeki yerimiz ise maalesef bu büyüklüğümüzü izah etmekten son derece uzaktır" ifadelerini kullandı.
     "Maalesef 57 İslam ülkesi olarak dünya ekonomisindeki payımız yüzde 6-7 gibi çok düşük seviyede" diyen Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Dünya ihracatında aldığımız pay da yine son derece düşük. İslam ülkelerinin kendi aralarındaki ticaretlerinin hacmi, toplam ticaretlerinin içinde maalesef sadece yüzde 16'sı. Bakın biz kendi aramızda yüzde 16'lık bir ticaret hacmine sahipken, AB'nin kendi içindeki ticaret hacmi yüzde 75'lerdir. Bu bize çok düşünmemiz gerektiğini, birlikte ve beraber hareket etmemiz gerektiğini gösteren en önemli gelişmedir. Neden biz kendi aramızdaki ticaret hacmini AB gibi yüzde 40'lara, 50'lere çıkartmıyoruz- Niye dünya ekonomisinde söz sahibi olmayalım- Niye dünya ticaretindeki payımızı yüzde 20'lere 30'lara çıkartmayalım- İşte gün birlik ve beraberlik günü. Bir olalım, beraber olalım, iri olalım ve diri olalım. Evelallah biz bunları başarırız. Bu konuda Türkiye olarak her türlü yardıma hazırız. Un var, şeker var, yağ var hadi gelin helvayı birlikte yapalım."
     Yemeğe Suudi Arabistan, Kuveyt, Filistin, Bahreyn, Umman, Mısır, Moritanya, Somali, Ürdün ve Lübnan'ın Ankara büyükelçileri ile ile bazı ülkelerin diplomatları katıldı.
    
    
    

Bu haberi 345 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir