Arap Baharı, THY seferlerini artırdı -THY Genel Müdürü Kotil: "Arap Baharı'nın yaşandığı…

  • Yazı boyutu
Arap Baharı, THY seferlerini artırdı
     -THY Genel Müdürü Kotil:
     "Arap Baharı'nın yaşandığı…

Arap Baharı, THY seferlerini artırdı -THY Genel Müdürü Kotil: "Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerden Libya'ya THY seferleri ve yolcu sayısı 3 kat, Tunus'a 2 kat arttı."

Arife Yıldız Ünal - Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, geçen yılın başlarında Tunus'ta başlayıp, birçok ülkeye yayılan Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerden Libya'ya THY seferlerinin ve yolcu sayısının 3 kat arttığını bildirerek, "Tunus'a 2 kat arttı. Mısır'a sefer sayısı artarken, iki şehrine ilave sefer koyma kararı alındı. Daha önceden Irak'ta sadece Bağdat'a uçuş yapılıyorken şimdi ise Irak'ın 6 şehrine uçuş gerçekleştiriliyor" dedi.
     Kotil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arap Baharı'nda, Türk Hava Yolları'nın yolcu ve sefer sayılarının arttığını belirterek, "Tunus'ta başlayan Arap Baharı'nda Libya'daki durum güzel sonuçlandı. Suriye için dua ediyoruz. İnsanlar eziyet çekiyorlar, her boyutuyla üzücü bir durum yaşanıyor" diye konuştu.
     Arap Baharı'nın başladığı Tunus'a, her gün tek sefer yapılırken, şu anda her gün iki sefer yapılmaya başlandığını ifade eden Kotil, "Problemleri çözdükten sonra Türkiye'ye olan ilgi çok daha fazla artmış oldu. Devrim öncesinde günde 3 seferin yapıldığı Libya'ya sefer sayısı 3 katına çıktı. Misrata'ya seferlerimiz başladı, Fizan'a da seferlerimiz yakında başlayacak" dedi.
     Şu anda 6 şehrine seferlerin düzenleniği Irak'ın en büyük taşıyıcılığını THY'nin yaptığını bildiren Kotil, "Irak'ı dışarıya en iyi bağlayan hava yolu biziz. Mısır'daki durum da çok gelişerek devam etti" dedi.
     Suriye'deki seferlerin 1 Nisan 2012 itibariyle sonlandırıldığını anlatan Kotil, "Arap Baharı'nın yaşandığı her ülkede, Türkiye'nin diyalogları ve gelen yolcu sayısı çok arttı. İnşallah insanlık dramının yaşandığı Suriye'deki sorunlarda çözülür" diye konuştu.
     Arap Baharı'nın yaşandığı Libya'ya seferlerin ve yolcu sayısının 3 kat arttığına dikkati çeken Kotil, Tunus'ta 2 kat artış, Mısır'da sefer sayısının arttığını ve ilave iki şehrine sefer konması kararı alındığını, daha önceden sadece Bağdat'ta uçuşun yapıldığı Irak'ın 6 şehrine uçuşların gerçekleştirildiğini söyledi.
     Kotil, "Artış yüzde 10 yüzde, 20 değil, kat kat artıyor. Dünyayla diyalogları artan THY'nin, dünya ülkeleriyle bağlantılarını THY sağlıyor. Bu açıdan önemli. Avrupa'ya gitmek isteyen bizimle uçuşu tercih ediyor" dedi.
     İran ile uçuş istatistiklerine bakıldığında ise 2003 yılında günde bir seferin yapıldığı Tahran'a ilave olarak, şu anda 4 şehrine uçuşun gerçekleştirildiğini, 2 şehrine uçuş için de başvuru yaptıklarını kaydetti.
     Türkiye'nin yakın coğrafyasına uçuşların son 6 yılda arttığını belirten Kotil, THY'nin seferleriyle ilgili tek sıkıntının Suriye ile yaşandığını, Suriye'ye gitmek için talep olmadığını ancak Suriye'den çıkmak isteyenlerin sayısının çok fazla olduğunu belirtti.
     Mısır'ın seçimlerden sonra odak noktası haline geldiğini ifade eden Kotil, Mısır pazarından THY olarak çok ümitli olduklarını bildirdi.
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir