Aralık ayı bütçe gerçekleşmesi -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"2013 yılı için…

  • Yazı boyutu
Aralık ayı bütçe gerçekleşmesi
  -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:
  -"2013 yılı için…

Aralık ayı bütçe gerçekleşmesi -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"2013 yılı için ekonomideki beklenen iyileşmenin gelirler tarafına vereceği desteğin yanı sıra özelleştirme gelirlerinin de katkı sağlayacağı düşünülürse giderlerdeki katılığa rağmen 33,5 milyar liralık bütçe açığı gerçekçi görünmektedir"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, "2013 yılı için ekonomideki beklenen iyileşmenin gelirler tarafına vereceği desteğin yanı sıra özelleştirme gelirlerinin de katkı sağlayacağı düşünülürse, giderlerdeki katılığa rağmen 33,5 milyar liralık bütçe açığı gerçekçi görünmektedir" dedi.
     Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan aralık ayı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerine ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, "2012 yılı bütçe gerçekleşmeleri hükümetin Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinden biraz daha iyi ve bizim beklentimize yakın gerçekleşmiş olsa da 2012 yılı bütçe açığı 28,8 milyar lira ile 2011 yılı gerçekleşmesi olan 18 milyar liranın bir hayli üzerinde kalmıştır" dedi.
     Alt kalemlere bakıldığında bütçedeki yapısal sorunu bir kez daha gördüklerini vurgulayan Girgin, şunları kaydetti:
     "Harcamalar reel bazda yüzde 7 seviyelerinde artış gösterirken, gelirler özellikle ekonomik aktivitedeki yavaşlama ile birlikte giderlerdeki artışın bir hayli gerisinde kalmıştır. 2013 yılı için ekonomideki beklenen iyileşmenin gelirler tarafına vereceği desteğin yanı sıra özelleştirme gelirlerinin de katkı sağlayacağı düşünülürse giderlerdeki katılığa rağmen 33,5 milyar liralık bütçe açığı gerçekçi görünmektedir."
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir