"Araç Konum Destek Sistemi" sözleşmesi imzaladı

  • Yazı boyutu
"Araç Konum Destek Sistemi" sözleşmesi imzaladı

EGM ve Turkcell "Araç Konum Destek Sistemi" sözleşmesi imzaladı

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile Turkcell arasında "Araç Konum Destek Sistemi" sözleşmesi imzalandı.
     Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, sözleşme kapsamında EGM bünyesinde bulunan önce 3 bin araca, ardından 2 bin araca konum, hız, acil durum, arıza gibi durumların uzaktan gözlemlenebilmesi için SIM kart takılacak. Böylece araçlar merkezi olarak takip edilerek önemli ölçüde verimlilik artışı ve tasarruf sağlanacak.
     Turkcell, kamuya ve özel şirketlere sunduğu M2M (makineler arası iletişim) çözümleri ile 2011'de ülke ekonomisine 317,6 milyon lira kazandırdı.
     Özellikle lojistik sektörü için kilit önem taşıyan Akıllı Araç çözümü, Turkcell kurumsal müşterilerinin akaryakıt maliyetlerini ortalama yüzde 15 azalttı. Bu çözüm ile sağlanan tasarruf 2011'de yaklaşık 288 milyonu buldu. Türkiye'de yaklaşık 150 milyon uzaktan yönetilebilir cihaz potansiyeli bulunduğu düşünülecek olursa, muhtemel tasarruf miktarı önemli rakamlara ulaşıyor.
     Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Turkcell Kurumsal Hizmetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, EGM ile yaptıkları işbirliğinin kendileri için çok değerli olduğunu vurguladı.
     Kocabaş, şunları kaydetti:
     "Makineler arası iletişim (M2M) teknolojisi ile çalışan sistem sayesinde ilgili araçların nerede olduğu, kontağının açık olup olmadığı, ortalama hızı, servis bakım zamanı gibi verilere erişmek mümkün. Daha da önemlisi, acil durumlarda arama gerçekleştiriyor ve araç arızalandığında uyarı veriyor. Bu özellikler hem araç içindeki emniyet mensuplarının güvenliği hem kamusal fayda, yakıt ve maliyet tasarrufu açısından çok önemli.
     Sistem yalnızca EGM'nin kontrolünde olacak ve bilgi güvenliği ön planda tutulacak. Turkcell olarak biz, bu projenin bir parçası olmaktan büyük memnuniyet duyduk. Sahip olduğumuz deneyim, altyapı ve teknolojik üstünlüğümüz sayesinde gerek EGM gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşları ile bundan sonra da çok değerli iş birlikleri gerçekleştirmeyi umuyoruz."
     EGM'nin, yüksek adette akıllı araç teknolojisini (M2M tarifeli) kullanan ilk devlet kurumu olduğuna dikkati çeken Kocabaş, "Araç Konum Destek Sistemi, hem maliyet tasarrufu ve enerji verimliliği sağlamaya hem de fiziki güvenliği artırmaya yönelik, ekiplerin birbiri arasında koordinasyonunu sağlayan, işbirliğini arttıran, çağrılara en yakın ekibi yönlendirerek olaylara hızlı müdahale edebilmeyi sağlayan bir proje olması nedeniyle çok önemli. Sistem tamamlandığında 81 ilimizde emniyet araçları, 7 gün 24 saat, anlık olarak takip edilebilecek, 155 Çağrı Merkezi gibi çözümlerle direkt olarak entegre olacak. Hedefimiz, tüm illerdeki Akıllı Araçlar'ın tek bir merkezden izlenebilmesi" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    


Bu haberi 714 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir