"Ar-Ge kardeşliği"

  • Yazı boyutu
"Ar-Ge kardeşliği"

Avea'nın MIT ile yürüttüğü "Ar-Ge kardeşliği" projesi.MIT öğrencileri AveaLabs'ı ziyaret etti.

Avea'nın Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile imza attığı "Ar-Ge kardeşliği" kapsamında AveaLabs'i ziyaret eden MIT öğrencileri, çalışanlarla bir araya geldi.
     Yapılan açıklamaya göre, Avea ile teknoloji ve mühendislik konularında dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak gösterilen MIT arasında geçen aylarda "Ar-Ge kardeşliği" imzalandı.
     Proje kapsamında İstanbul'a gelerek AveaLabs'i ziyaret eden MIT öğrencileri, 2013'te geliştirilebilecek uygulamalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu. MIT öğrencileri aynı zamanda Avea'nın farklı birimleriyle yaptıkları görüşmelerde MIT Mobile Experience Lab'in yürüttüğü son dönem projeleri hakkında bilgi verdiler.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, MIT ile yürüttüklerin işbirliğinin gerçek anlamda bir Ar-Ge işbirliği olduğunu ve MIT'nin bilgi birikim ve Ar-Ge modelini Türkiye'ye taşıyacak bir köprü kuracağını belirtti.
     Şahin, işbirliği kapsamında özellikle akıllı şehir konsepti üzerine eğlence ve turizme yönelik uygulamaların geliştirilmesinin yanı sıra, şebekelerinin verimliliğini artırarak, kullanıcılarına kişiselleştirilmiş deneyim yaşatacak büyük veri (big data) işleme projeleri üzerine çalışıldığını anlattı.
     MIT ile oluşturdukları sinerjinin oldukça verimli olacağını dile getiren Şahin, işbirliğinin sadece Avea için değil aynı zamanda Türkiye için de farklı pencereler açacağını vurguladı.
     MIT Mobile Experience Lab'de Avea için geliştirilen projelerden sorumlu koordinatör Pelin Arslan ise, "AveaLabs, Türkiye'de geleceğin teknolojilerinin üretilmesinde etkin rol oynayacak. MIT'deki Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi de böyle gelişti çünkü. Avealabs'ın çalışmaları hakkında bilgi aldık. Bu bilgiler, gelecek dönemde geliştireceğimiz projelere ışık tutacak" değerlendirmesinde bulundu.
     MIT Mobile Experience Lab Mobil Yazılım Sorumlusu Stephen Pomeroy ise, "AveaLabs'in ve çalışanlarının enerjisi bizi oldukça etkiledi. Gelecek dönemde Avea ile birlikte çok güzel işlere imza atacağımızı düşünüyoruz. Avea teknolojiye ve Ar-Ge'ye oldukça önem veriyor. Bunu biliyorduk, ancak bu ziyaretimizde çok daha iyi gördük" görüşünü dile getirdi.
    
     -Avea & MIT işbirliği-
    
     Bu arada verilen bilgiye göre, gerçekleştirilen işbirliği kapsamında öne çıkan fikirlerler doğrultusunda, 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde MIT laboratuvarlarında Avea için 10 proje üretildi. Avea-MIT işbirliği kapsamında geliştirilen projeler, müzik, sosyal paylaşım, takvim&planlama, kültür-sanat, eğlence kategorilerinin yanı sıra lokasyon bazlı uygulamalar adı altında "geleceğe teknoloji üretme" amacıyla oluşturuluyor. Tümü mobil uygulama olan projeler, günlük hayatı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanıyor.
     MIT Mobile Experience Lab'da AveaLabs'in sponsor olduğu "Design without Boundaries" araştırma dersinde ise, Avea'nın öncelikli olarak belirlediği akıllı şehirler ve sağlık alanlarındaki mobil uygulamalar üzerinde çalışmalar yapılıyor. MIT'nin Boston'daki üssüyle, Avea'nın İstanbul-Ümraniye'deki Teknoloji Merkezi arasında kurulan teknoloji köprüsü kapsamında MIT Mobile Experience Lab'den çıkan sonuçların, AveaLabs'de test edilerek hayata geçirilmesi amaçlanıyor.
    
    
    


Bu haberi 475 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir