Apaydın, sürücüleri uyardı

  • Yazı boyutu
Apaydın, sürücüleri uyardı

"Bayramlarda trafik yoğunluğu 10 kat artıyor""Bayram dönüşleri son güne bırakılmamalı""Son 5 yılda, bayramlarda meydana gelen trafik kazalarında 1130 kişi öldü,36 bin 831 kişi yaralandı"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, bayramda belli noktalarda araç yoğunluğunun normal günlere oranla 10 kat arttığını belirterek, sürücülere "bayram dönüşlerini son güne bırakmamalarını" tavsiye etti.
     Apaydın, yazılı açıklamasında, bayram tatillerinde trafik yoğunluğunun arttığına işaret ederek, sürücülere, "1-2 gün önce, trafiğin az olduğu saatlerde yola çıkmaları, bayram dönüşlerini son güne bırakmamaları, yorgun ve uykusuz olarak araç kullanmamaları, trafik kurallarına uymaları" uyarısında bulundu.
     TŞOF Başkanı, geçen yılki 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen kazalarda 172 kişinin hayatını kaybettiğini, 960 kişinin de yaralandığını belirterek, "Son 5 yıldaki bayramlarda ise 16 bin 971 ölümlü-yaralamalı trafik kazası oldu. bu kazalarda 1130 kişi hayatını kaybetti, 36 bin 831 kişi yaralandı" ifadesini kullandı.
     Türkiye'de son 40 yılda sürücü sayısının 30 kat arttığını ve 2011 yılı sonu itibariyle 16 milyonun üzerinde araç bulunduğunu ifade eden Apaydın, şunları kaydetti:
     "Ülkemizde son 5 yılda araç sayısı yüzde 39, kaza sayısı yüzde 92, maddi kayıp ise yüzde 150'den fazla arttı. Türkiye, üyesi olmayı istediği AB ortalamasının 2 katı, diğer gelişmiş ülkelerin neredeyse 4 katına varan ölü sayısını hak etmiyor. Ölen insanlarımızın yüzde 16'sı 0-14 yaş grubundaki çocuklar. 2005 yılından, 2010 yılı sonuna kadar geçen sürede, kazalarda yüzde 78 artış oldu. Ülke genelinde son 6 yılda meydana gelen kazalarda gün başına ortalama 13 vatandaşımız hayatını kaybederken, Ramazan bayramlarında bu sayı 20'dir. Yüzde 60 artış var."
    
     -"Duble yollar kazaları yüzde 90 azalttı"-
    
     Trafik kazalarının oluşumunda en büyük payın yüzde 95'den fazla bir oranla insana ait olduğunu vurgulayan Apaydın, "sorunun çözümünde eğitim ve trafik bilincinin artırılmasına yönelik çalışmaların önemine işaret etti.
     Trafikte yer alan sürücü, yaya, yolcu olmak üzere herkesin üzerine düşen sorumluluklar bulunduğunu belirten Apaydın, şunları kaydetti:
     "Meclis'te görüşülmeyi bekleyen yeni Karayolları Trafik Kanunu yasal olarak bazı sorunları çözecektir. Ancak sorunların toptan çözümü sadece kanun yapmakla olmuyor, bu kanunlara uygun davranışların kurumlar ve vatandaşlar tarafından da benimsenmesi gerekiyor."
     Duble yol uygulamasına da değinen Apaydın, "yaklaşık 15 bin kilometrelik bölünmüş yol uygulamasının, karşılıklı çarpışmaları ortadan kaldırdığı için trafik kazalarında bazı kesimlerde yüzde 90'a varan azalmalara neden olduğunu" ifade etti.
     Apaydın, açıklamasında trafik kazalarına neden olan sürücü kusurlarını ve oranlarını şöyle sıraladı:
    
     Kusur Yüzde
     ------------------------------------------------------------------------ -----
     Araç hızını yol, hava ve trafiğin şartlara uydurmamak 34
     Kavşak, geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak 16
     Doğrultu değiştirme (dönüş) kurallarına uymamak 14
     Arkadan çarpma 10
     Manevraları düzenleyen genel şartlara uymamak 6
     Şerit ihlali yapmak 5
     Trafik güvenliği ile ilgili diğer kurallara uymamak 3
     Kırmızı ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak 3
     Taşıt giremez işareti bulunan yerlere girmek 3
     Alkollü olarak araç kullanmak 1
     Kurallara uygun olarak park etmiş araçlara çarpmak 1
     Geçme yasağı olan yerlerden geçmek 1
    
    
    


Bu haberi 293 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir