Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Yağcı: -"Devletimiz üreticiye prim desteği verirse sektör…

  • Yazı boyutu
Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Yağcı:
  -"Devletimiz üreticiye prim desteği verirse sektör…

Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Yağcı: -"Devletimiz üreticiye prim desteği verirse sektör kayıt altına alınacak, üretici daha fazla para kazanacak ve bu ihracata yansıyacak"

Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Yağcı, Antep fıstığı ihracatında rakip ülkelerle fiyatta rekabet edemediklerini belirterek, "Devletimiz üreticiye prim desteği verirse sektör kayıt altına alınacak, üretici daha fazla para kazanacak ve bu ihracata yansıyacak" dedi.
     Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede 200-250 bin kişinin doğrudan ya da dolaylı olarak geçimini sağladığı ve binlerce firmanın ticaretiyle uğraştığı Antep fıstığının "yeşil altın" olarak nitelendirildiğini, emek yoğun iş kolu olması nedeniyle işsizliğin önlenmesinde hayati rol oynadığını söyledi.
     Antep fıstığının bir sanayi ürünü haline geldiğine işaret eden Yağcı, fıstığın çikolatadan şekerlemeye, kuru yemişten tatlıya, kozmetikten et ürünlerine kadar çok farklı sektörlerde kullanıldığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Şu anda ürettiğimiz ürün iç pazarımıza yetiyor ama ihraç kabiliyetimiz çok fazla yok. Bunun da nedeni rakip ülkelerin fiyatlarıyla rekabet edemeyişimiz. Devletimiz üreticiye prim desteği verirse sektör kayıt altına alınacak, üretici biraz daha fazla para kazanacak ve bu giderek işin ihracatına yansıyacak. Prim desteği verildiği takdirde ayrılan kaynağın en az 2 misli devlete kazanç olarak dönecek. Bunun hesabını kitabını yaptık, yetkililere de sunduk."
    
     -"Rekabet şansımızı yükseltecek"
    
     Bu yıl 150 bin ton fıstık rekoltesi beklediklerini bildiren Yağcı, bölgede yeni kurulan bahçelerle birlikte üretiminin katlanarak artacağını, gelecek 3-5 yılda 200-250 bin tonluk rekolteye ulaşılabileceğini belirtti.
     Sanayicinin ihracat yapabilme kabiliyetinin fazla olduğunu, prim desteği verilirse uluslararası rekabet gücünün artacağını ifade eden Yağcı, şöyle devam etti:
     "Dünyada en büyük üretici ülke İran, üreticisine çok fazla destek veriyor ve bu ülkede çok büyük üretim bahçeleri tesis edilmiş. Sonra Amerika geliyor. Toplam 225 bin hektar alanda Antep fıstığının yetiştirildiği Türkiye dünyanın 3. büyük üreticisidir. Bizim ürünümüzün üstün bir lezzeti, aroması var. Dünyadaki emsallerinden çok daha üstün ve kaliteli bir ürüne sahibiz. Bu bizim avantajımız. Destekler verildiği takdirde diğer dezavantajlarımızı avantaja çok kolaylıkla çeviririz. Bu bizim rekabet şansımızı, pazardaki payımızı yükseltecektir."
     Dünyada Antep fıstığı pazarından küçük bir pay aldıklarını, Türkiye olarak 1990'lı yıllara kadar ürettikleri ürünün yüzde 60'ını ihracat ederken bugün yüzde 5-10'unu yurt dışına satabildiklerini aktaran Yağcı, "Bu rakamları mutlaka yüzde 40-50'lere çıkarmak zorundayız. Bu da ancak üretim maliyetlerimizin düşmesi ve küçük küçük devlet destekleriyle olabilecek bir şey" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir