Antalyali çayci internet devini dize getirdi

  • Yazı boyutu
Antalyali çayci internet devini dize getirdi

Organik çay üreticisi ile dünyanin en büyük internet portali arasindaki isim savasini Türk girisimci kazandi

Antalya`nin Kas ilçesinde organik bitki ve meyve çaylari üreten Lycos firmasi ile dünyanin en büyük 5 internet portalindan biri olan Lycos Inc. arasinda ilginç bir `fikrî mülkiyet hakki` mücadelesi yasaniyor. 40 ülkede faaliyetleri bulunan ABD`li internet devi, Türkiye`de faaliyet göstermek isteyince, genç girisimci Ahmet Muhsin Tüzer`in patronu oldugu 50 bin YTL sermayeli sirketle karsi karsiya geldi. `tr` uzantisiyla Türkiye pazarina girmek isteyen Lycos Inc., Türk Patent Enstitüsü`ne yaptigi basvurudan 21 Haziran`da olumsuz cevap aldi. Bu karara itiraz eden ve hukukî süreci 6 ay kadar daha uzatan Amerikali sirket, bir yandan da `www.lycos.com.tr`yi satin almak için Tüzer`e teklifte bulundu. Türk Patent Enstitüsü`nün yine kendilerini hakli bulacagindan emin olan Ahmet Muhsin Tüzer, "Likya devletine ismini veren Lycos (Atinali Pandian`in oglu), tamamen Anadolu`ya ait bir degerdir. Biz de `kurt` anlamina gelen bu degere sahip çikiyoruz ve su an satmayi düsünmüyoruz." diyor.

Türk Lycos`un ilginç hikâyesi, 10 yil öncesine dayaniyor. Üniversite egitimi için Istanbul`a gelen Ahmet Muhsin Tüzer, 1997 yilinda el sanatlarina ilgi duymaya ve gravürle ugrasmaya basliyor.

Romanya`daki sanatçilarin davetiyle 1998 yilinda Bükres`e giden Tüzer, burada cografya üzerine üniversite egitimi alan Oana Mara ile tanisiyor. Aralik 1999`da da evleniyorlar. Bu evlilik, Türk Lycos`un kurulmasinda önemli bir rol oynuyor. Çünkü, kanunlara göre, bir Türk`ün yabanci isimle sirket kurmasi, ancak yabanci ortagi olursa mümkün. Ahmet Muhsin Tüzer de Romanyali esini yüzde 10`luk payla sirkete ortak ediyor ve Nisan 2006`da 50 bin yeni lira sermayeli Lycos Gida Temizlik Pazarlama Ithalat ve Ihracat Limitet Sirketi`ni kuruyor. Sirket, tanitim ve pazarlamasini en iyi sekilde yapmak için de `www.lycos.com.tr` adli internet sitesini Türkçe ve Ingilizce olarak hizmete aliyor. Çok geçmeden Amerikan internet sirketi Lycos Inc., Türk firmasinin markasina karsi çikarak Türk Patent Enstitüsü`ne itiraz davasi açiyor. Ankara`daki uluslararasi danismanlik sirketi Abu-Ghazaleh Intellectual Property araciligiyla açilan davada ABD`li sirket 21 Haziran 2007`de enstitüden olumsuz cevap aliyor. 21 Agustos 2007`de bu karara itiraz ederek hukuki süreci 6 ay kadar uzatirken, bir taraftan da 25 Eylül 2007`de Türk Lycos`a ait `www.lycos.com.tr`yi satin almak için Tüzer`e teklifte bulunuyor. Abu-Ghazaleh Intellectual Property`den Tüzer`e gönderilen mailde "Müvekkil Lycos Inc., `lycos.com.tr` alan adini satin almak niyetinde olduklarini, aksi takdirde alan adi ile ilgili de itirazda bulunacaklarini bildirdiler. Konu ile ilgili cevabinizi bekliyoruz." deniliyor.

Tüzer, bu mücadelede Kas ve Finike belediye baskanlarinin da destegini almis. Lycos Inc.`in son yillarin gözde ülkesi Türkiye`de yatirim yapma niyetinde oldugunu vurgulayan Tüzer, Google ve Yahoo gibi `tr` uzantisiyla Türkiye pazarina girmek istedigini vurguluyor. Sirket ve markalari için oldukça önemli olan `www.lycos.com.tr` alan adini dünyada sadece iki firmanin alabilecegine isaret eden Tüzer, "Biri biz, biri de onlar. Biz erken davrandik ve Ortadogu Teknik Üniversitesi`ndeki `nic.tr`den bu alan adini aldik." diyor. Genç girisimci su degerlendirmeyi yapiyor: "Yaklasik 1,5 yildir sirketimiz aktif olarak faaliyet göstermekte. Geçen yil 9 farkli ürün çikardik. Katalog, afis ve brosür bastirarak, fuarlara katilarak, gazete ve dergilere reklam vererek markamizin ve internet sitemizin tanitimi için yatirimlar yaptik. Lycos Inc.`in sitemizi satin alma niyeti, su ana kadar yaptigimiz tüm yatirim ve çalismalarin bosa gitmesi anlamina gelecektir. Sirket olarak faaliyet gösterdigimiz tüm konularda bu ülkenin kanunlarina uygun hareket ettik ve ediyoruz. Lycos, bu ülkeye, bu topraklara (Likya Uygarligi`na) ait bir degerdir. Biz de Türk Lycos firmasi olarak ülkemizin degerlerine sahip çiktik ve çikmaya devam edecegiz. Amerikali sirket, tamamen Anadolu`ya ait bir degeri alip marka yapiyor. Ambleminin kurt olmasi da bunun en büyük isareti."

2008 yili için oldukça iddiali olduklarini belirten Tüzer, hedeflerini de söyle özetliyor: "Türkiye`deki en önemli organik bitki ve meyve çayi sirketi olacagiz. Amacimiz, Lipton gibi ünlü markalarin girdigi bütün yerlere girmek. Bazi büyük marketlerle de anlasmak üzereyiz. Ihracat için de bazi ülkelerle temas halindeyiz."

40 ülkede faaliyet gösteriyor

Lycos, internetin yayginlastigi ilk günlerden beri tercih edilen bir internet portali olmasina ragmen, 1998`den bu yana uyguladigi çok ürünlü pazarlama stratejisi sayesinde bir internet portalindan çok daha öteye giderek rakiplerine üstünlük saglamayi basardi. Dünyada 40 ülkede faaliyet gösteren sirketin ilk çok yönlü pazarlama stratejisi ürünü, 1998`de satin aldigi `Tripod servisi`. Lycos ayni yil içinde birçok satin alma daha gerçeklestirdi. `WhoWhere` adli kendi içinde e-mail, web-sitesi yapma, sari sayfalar gibi baska küçük servisleri barindiran bir portal satin aldi. Çok ürünlü pazarlama stratejisine Wired Haberler Servisi ve HotBot arama motorunu bünyesinde barindiran Wired Digital`i alarak devam etti. Uyguladigi pazarlama stratejisi sayesinde, Lycos su an, en çok ziyaret edilen 20 web sitesinden dördüne sahip.

Adi Likyalilardan geliyor

Anadolu topraklari üzerinde kurulan tarihin en eski uygarliklarindan biri de Likya. Bu bölge, Anadolu`nun güneybati kiyisinda Teke adiyla bilinen bölgenin bir parçasina tekabül ediyor. Kinik köyü yakinindaki baskent Xanthos`un (Santos) yani sira önemli kentlerinden biri de bugün Kas adiyla anilan Antiphellos`tu. Likyalilar, Girit`ten gelme bir topluluktu. Europe`nin ogullari Sarpedon (Likya`nin kahraman krali) ve Minos, Girit Kralligi için savasmislardi. Minos, savasi kazaninca Sarpedon`u Girit`ten kovdu. Sarpedon ve yanindakiler de Milyas`a geldiler. Likyalilarin hüküm sürdügü Teke bölgesinin adi Milyas`ti. Likyalilar, Milyas`a geldiklerinde Termil adini tasiyorlardi. Daha sonra Atinali Pandian`in oglu Lycos (Yunanca `Kurt` anlamina geliyor), kardesi Aigeus tarafindan sürüldü. O da Milyas`a Sarpedon`un yanina geldi. Iste, bu Lycos`tan dolayi Termillere Likyalilar deniliyor.


Zaman

Bu haberi 2,573 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir