Antalya Lüks Yat Sektörünün Geliştirilmesi Projesi -ASBİAD, projenin Ekonomi Bakanlığı'ndan teşvik…

  • Yazı boyutu
Antalya Lüks Yat Sektörünün Geliştirilmesi Projesi
  -ASBİAD, projenin Ekonomi Bakanlığı'ndan teşvik…

Antalya Lüks Yat Sektörünün Geliştirilmesi Projesi -ASBİAD, projenin Ekonomi Bakanlığı'ndan teşvik almasını kamuoyuna duyurmak için kokteyl düzenledi

Antalya Serbest Bölge İş Adamları Derneği (ASBİAD), Antalya Lüks Yat Sektörünün Geliştirilmesi Projesi'nin Ekonomi Bakanlığı'ndan teşvik almasını kamuoyuna duyurmak için kokteyl düzenledi.
     ASBİAD'ın, Birleşmiş Milletler Ortak Programı (BMOP) kapsamındaki fonlardan faydalanmak suretiyle 2011'de temelini attığı 2 milyon dolarlık Antalya Lüks Yat Sektörünün Geliştirilmesi Projesi'nin, 1,5 milyon dolarlık kısmının Ekonomi Bakanlığı'nca teşvik alması, Hillside Su Otel'de yapılan kokteylle kamuoyuna duyuruldu.
     ASBİAD Başkanı Levent Hilmi Ünsal, yaptığı konuşmada, Antalya Serbest Bölgesi'ndeki 12 yılda sıfırdan başlayan tekne üretiminin, "ultra varlıklı birey" denilen ve serveti 30 milyon doların üzerindeki kitleye hitap eden lüks yatları üretir konuma geldiğini belirtti.
     Ünsal, 2000 yılında 3 tekneyle başlayan üretimin bugün 200'ü aştığını ifade ederek, "46 metrelik teknelerden sonra 60 metrelik tekne pazarına da girdik. Projenin, Antalya ismini 'lüks yat' konsepti ile birleştirerek marka değerini artırması ve Türkiye'nin imajına olumlu katkı yapmasını hedefliyoruz" dedi.
     Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Emrah Sazak da "Ciddi anlamda katma değeri olan yatçılık sektörünün, Türkiye'nin 2023 yılı için hedeflediği 500 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşması konusuna da büyük katkı sağlayacağını umuyorum" diye konuştu.
     Sazak, proje yaklaşımının, bir hedef belirleyip strateji geliştirmek olduğunu anlatarak, "ASBİAD, bu anlamda üzerine düşeni yaptı. Yatçıların dilinde proje yaklaşımı şudur: Bir kaptan, hedef belirlemezse ona hiçbir rüzgarın faydası olmaz" dedi.
     Konuşmalardan sonra Ünsal, Sazak'a plaket verdi. Etkinliğe Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, Ekonomi Bakanlığı Antalya Serbest Bölge Müdürü Ayla Öner Bayhan ve BMOP Saha Müdürü Pelin Rodoplu da katıldı.
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir