Antalya, konut fiyat ve kiralarının en fazla arttığı il oldu -Türkiye genelinde yeni konut…

  • Yazı boyutu
Antalya, konut fiyat ve kiralarının en fazla arttığı il oldu
  -Türkiye genelinde yeni konut…

Antalya, konut fiyat ve kiralarının en fazla arttığı il oldu -Türkiye genelinde yeni konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 10,25 oranında arttı -Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven: -"Önümüzdeki aylarda konut satışlarında bir hızlanma olacağını söyleyebiliriz" -GYODER Başkanı Işık Gökkaya: -"Beklentimiz konut fiyatlardaki hareketlenmenin yıl sonu yaklaştıkça yukarı yönlü seyrini devam ettireceği yönünde..."

Antalya, ekim ayında ikinci el konut fiyatlarının ve kiraların en fazla yükseldiği il oldu.
     Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle REIDIN.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği(GYODER) tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'deki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Ekim ayı raporu yayınlandı.
     Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle hazırlanan ve ikinci el konutları içeren REIDIN.com Emlak Endeksi'ne göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 1,24, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,89 oranında artış gerçekleşti.
     Antalya, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 2,68 değer artışıyla, Ekim 2012'de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, İstanbul'da yüzde 1,86, Adana'da yüzde 1,10, İzmir'de yüzde 0,99, Kocaeli'de yüzde 0,52 oranında artarken, Ankara'da yüzde 0,19, Bursa'da ise yüzde 1,29 oranında azaldı.
     Ekim ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il, yüzde 2,49 artışla Antalya oldu. Aynı dönemde konut kira değerleri, Adana'da yüzde 2,23, İstanbul'da yüzde 2,18, İzmir'de yüzde 1,64, Bursa'da yüzde 1,40, Kocaeli'de yüzde 1,02, Ankara'da yüzde 1,01 oranında arttı.
     Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Ekim 2012 raporuna göre ise, yeni konut fiyatları ekimde, bir önceki aya göre yüzde 0,73 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,25 oranında yükseldi. Geçtiğimiz ay, yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 0,96, 2+1 daire tipinde yüzde 0,78, 3+1 daire tipinde yüzde 0,82 ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 0,67 oranında arttı. Ekim ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 1,05, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0,84, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0,72, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0,74, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,58 oranında arttı.
    
     -"Fiyatlardaki hareketlenme yıl sonu yaklaştıkça yukarı yönlü seyrini devam ettirecek"-
    
     Ekim ayı sonuçlarını değerlendiren Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, konut kredisi faizlerinde son dönemde aşağı yönlü bir gelişimin mevcut olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Bu sürecin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz. Zaten yılın son ayları, konut sektörünün nispeten hareketli olduğu aylar. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda konut satışlarında bir hızlanma olacağını söyleyebiliriz. Konut satış fiyatlarındaki artışla beraber, tüketicilere, istedikleri konutu buldukları takdirde konut kredisi faizlerinin mevcut durumundaki cazip seviyesinden yararlanmalarını tavsiye ediyoruz."
     GYODER Başkanı Işık Gökkaya ise, "REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde genel ve alt endeksler düzeyinde fiyat artışları devam ediyor. Endeks değerleri İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,15 oranında, İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde ise yüzde 1,69 oranında artmıştır. Beklentimiz fiyatlardaki hareketlenmenin yıl sonu yaklaştıkça yukarı yönlü seyrini devam ettireceği yönündedir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir