Antalya ihracatında artış -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracat, bu yılın ilk…

  • Yazı boyutu
Antalya ihracatında artış
  -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan 
  ihracat, bu yılın ilk…

Antalya ihracatında artış -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracat, bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 oranında arttı

Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracatın bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 oranında arttığı bildirildi.
     Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ağustos ayında Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracatın geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 34,3 artışla 87 milyon 909 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.
     Yılın ilk 8 ayında yapılan ihracatta ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 oranında artış ile 810 milyon 604 bin dolara ulaşıldığını vurgulayan Satıcı, bu yılın ocak-ağustos döneminde 309 milyon dolarlık ihracat ile yaş meyve-sebze sektörünün bölgedeki ağırlıklı konumunu sürdürdüğünü ifade etti.
     Bölge ihracatında ağırlığı hissedilen başlıca sektörlerin madencilik, toprak sanayi, demir-demirdışı metaller ve kimya olarak gerçekleştiğini bildiren Satıcı, şunları kaydetti:
     "Yılın ilk 8 ayında birliğimiz üzerinden yapılan ihracatın en önemli alıcısı yaklaşık yüzde 17'lik payı ve 135 milyon dolarlık hacmi ile Rusya Federasyonu olmuştur. 81,8 milyon dolar ile Almanya, 53,6 milyon dolar ile Bulgaristan, 38,1 milyon dolar ile Çin Halk Cumhuriyeti ve 37,6 milyon dolar ile Ukrayna diğer önemli alıcılarımız olmuştur. İstatistiklerden anlaşılacağı üzere 2012 yaz ayları bölge ihracatımız adına son derece olumlu geçmiştir. Tarım sektörlerinden sanayiye kadar pek çok ürün grubunda ihracat artışları sağlanmıştır. Ayrıca pazar yelpazemiz de gün geçtikçe genişlemektedir. Öyle ki 8 ay içerisinde toplam 19 ülkeye 10 milyon dolar üzerinde ihracat gerçekleştirilmiştir."
     Satıcı, Antalya İhracatçılar Birliği olarak 16-20 Eylül tarihleri arasında Rusya Federasyonu'na yönelik Ekonomi Bakanlığı'nın desteğinde Yaş Meyve Sebze Sektörel Ticaret Heyeti gezisi düzenleyeceğini anlatarak, en önemli pazarları olan Rusya Federasyonu'nda pazar paylarını artırmak amaçlı heyet sayesinde önemli alıcılarla bir araya gelme şansı yakalayacaklarını vurguladı.
     Ayrıca toptancı hali ve bölgenin en önemli sektörel fuarı başta olmak üzere önem arz eden tüm hususları yerinde inceleme şansı da bulacaklarını dile getiren Satıcı, heyet organizasyonunun sağlayacağı olumlu katkı ile sonbaharda, özellikle tarım ürünleri ihracat sezonunun başlaması ile bölge ihracat artışının daha da ivme kazanacağına inandığını belirtti.
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir