Antalya ihracatında artış -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yılbaşından bugüne kadar…

  • Yazı boyutu
Antalya ihracatında artış
  -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yılbaşından 
  bugüne kadar…

Antalya ihracatında artış -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yılbaşından bugüne kadar yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,5 oranında arttı

Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yılbaşından bugüne kadar yapılan ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,5 oranında arttı.
     Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, birlik üyesi ihracatçıların ağustos ayının ilk 16 gününde gerçekleştirdikleri ihracat ile bölge ihracat hacminin önemli ölçüde arttığını göz önüne serdiklerini belirtti.
     Bu ayın başından 16'sına kadar birlik üzerinden gerçekleşen ihracat miktarının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 85'lik artış göstererek 52 milyon dolara ulaştığını bildiren Satıcı, yılbaşından bugüne kadar gerçekleştirilen ihracatta ise yine geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,5 seviyesinde artış kaydedilerek 775 milyon dolara ulaşıldığını kaydetti.
     Ağustos ayının ilk 16 gününde yaşanan ihracat artışında, yüzde 60'lık ilerleme sağlayarak 10 milyon dolarlık ihracata imza atan yaş meyve sebze sektörünün bölge ihracatındaki öncü konumunu sürdürdüğünü vurgulayan Satıcı, 7,8 milyon dolar ile madencilik, 7,6 milyon dolar ile demir ve demir dışı metaller ile 6,5 milyon dolar ile kimya sektörlerinin önem taşıyan başlıca sektörler olarak sıralandıklarını ifade etti.
     Söz konusu dönemde en önemli alıcı ülkelerin 11,5 milyon dolar ile Rusya Federasyonu olduğunu, bunu 5 milyon dolar ile Bulgaristan, 4,8 milyon dolar ile Çin ve 2,75 milyon dolar ile ABD'nin takip ettiğini anlatan Satıcı, Ramazan Bayramı'na yaklaşırken yaşanan olumlu gelişmelerin bölge ihracatının ulaştığı seviyeyi gösterdiğini ve bölge ihracatının geleceği adına olumlu sinyaller vererek kendilerini mutlu ettiğini kaydetti.
    
    

Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir