Antalya ihracatında artış -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracat, bu yılın ilk…

  • Yazı boyutu
Antalya ihracatında artış
  -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan 
  ihracat, bu yılın ilk…

Antalya ihracatında artış -Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracat, bu yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 oranında arttı

Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracat, bu yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 oranında arttı.
     Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın temmuz ayında Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracatın 103 milyon 727 bin dolar olarak gerçekleşerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,7 oranında artığını belirtti.
     Bu yılın ilk 7 ayında yapılan ihracatta ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 artışla 723 milyon 250 bin dolara ulaştıklarını bildiren Satıcı, sıkıntılarla geçen sezonda bile bölge ihracatındaki artış sürecinin korunduğunu ve temmuz ayında 100 milyon dolar sınırını aşmayı başardıklarını vurguladı.
     Satıcı, yılın ilk 7 aylık döneminde 288 milyon dolarlık ihracat hacmi ile yaş meyve sebze sektörünün öncü konumunu sürdürdüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Küresel pazarda yaşanan yoğun rekabet ortamının yanı sıra sezon boyunca yaşanan iklimsel sıkıntılara rağmen yaş meyve ve sebze sektörü ihracat potansiyelini korumayı başardı. 7 aylık dönemde bölge ihracatımıza önemli katkı sağlayan diğer sektörler 79 milyon dolar ile toprak sanayi, 74 milyon dolar ile madencilik ve 59 milyon dolar ile demir ve demir dışı metaller ile kimya sektörleri olarak sıralandı. Söz konusu dönemde yüzde 262 oranında ihracat artışı yakalayan madencilik sektörü ile yüzde 93 seviyesinde artış sağlayan toprak sanayi ürünleri ve yüzde 60 oranında artış sağlayan kimya sektörleri dikkat çekici bir gelişme süreci içine girdi."
     Yılın ilk 7 ayında birlik üzerinden yapılan ihracatın yaklaşık yüzde 16'sının Rusya Federasyonu'na yapıldığını bildiren Satıcı, 118 milyon doları aşan alım ile bu pazarın bölge ihracatçılarının en önemli ithalatçısı konumunda olduklarını dile getirdi.
     Bunu 74,9 milyon dolar ile Almanya, 48 milyon dolar ile Bulgaristan, 33,7 milyon dolar ile Ukrayna ve 30,6 milyon dolar ile İtalya'nın takip ettiğini belirten Satıcı, şöyle devam etti:
     "Ayrıca Çin, Irak, Fransa, Mısır, Romanya, Hollanda, Azerbaycan, ABD, İspanya, Kazakistan, Birleşik Krallık ve İran'a ilk 7 ayda yapılan ihracatımız 10'ar milyon doların üzerine çıktı. Ülkemizin yeni ihracat merkezi olma yolunda ilerleyen Antalya bölgesinden yapılan ihracat yalnızca temmuz ayında değil, ocak-temmuz döneminde de en üst düzey artış trendi yakalamış durumdadır. Yaşanan olumlu seyrin neticesi olarak turizmin başkenti Antalya yakın bir zamanda ihracatın da önemli üssü haline gelecektir."
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir