Antalya Gazipaşa Havalimanı'na uçuş izni verilmediği iddiası

  • Yazı boyutu
Antalya Gazipaşa Havalimanı'na uçuş izni verilmediği iddiası

TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol: "Geçtiğimiz yıllarda sefer yapmalarına rağmen bu yıl bazı havayolu firmalarına henüz izin verilmemiş olması, yeni gelişen sivil havacılık gerek ve ihtiyaçlarına dayalı kurallara uyumun beklenmesinden kaynaklanmaktadır"

TAV Havalimanları İşletmeler Direktörü Murat Örnekol, Antalya Gazipaşa Havalimanı'na uçuş izni verilmediği iddiaları ile ilgili olarak "Geçtiğimiz yıllarda sefer yapmalarına rağmen bu yıl bazı havayolu firmalarına henüz izin verilmemiş olması, yeni gelişen sivil havacılık gerek ve ihtiyaçlarına dayalı kurallara uyumun beklenmesinden kaynaklanmaktadır" dedi.
     Örnekol, yaptığı yazılı açıklamada, Antalya Gazipaşa Havalimanı ile ilgili son günlerde tam olarak teknik gerçek ve gerekçelere dayanmayan bazı menfi haberlerin kamuoyuna yansıdığını belirtti.
     Gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda uygulamalar ve kuralların gelişmek ve değişmek zorunda olduğunu ifade eden Örnekol, Gazipaşa Havalimanı'na gelecek olan havayolu firmalarına ait uçakların ve yolcuların güvenlik ve emniyetinin her şeyden önce geldiğini kaydetti.
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) başvuruları dikkatle inceleyip değerlendirdiğini dile getiren Örnekol, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Dolayısıyla geçtiğimiz yıllarda sefer yapmalarına rağmen bu yıl bazı havayolu firmalarına henüz izin verilmemiş olması, yeni gelişen sivil havacılık gerek ve ihtiyaçlarına dayalı kurallara uyumun beklenmesinden kaynaklanmaktadır. SHGM'nin başvuruları dikkatle inceleyip değerlendirmesi, sadece Gazipaşa Havalimanı'nın değil, tüm Türkiye sivil havacılık camiasının övünç kaynağı olacak ileri bir güvenlik sicili tutulmasını sağlayacaktır. SHGM tarafından oluşturulmuş teknik heyetçe yapılan incelemeler uluslararası standartlara uygun bir süreçtir. SHGM, gelişmelerden şirketimizi zamanında haberdar etmekte, bu konuda son derece şeffaf bir politika izlemektedir. Dolayısıyla SHGM'nin izin sürecinde bekleyen havayolu firmalarına onay süreç gerekliliklerini son derece açık ve net anlatarak, hızlı bir haberleşme trafiği içerisinde yürüttüğüne bizzat tanık oluyoruz."
     Örnekol, Gazipaşa Havalimanı ile ilgili gelişmeler konusunda kamuoyunu doğru aydınlatmanın öneminin bilincinde olduklarını belirterek, şunları kaydetti:
     "Gazipaşa Havalimanı'na bugüne kadar iki havayolu firması, yurt dışı uçuş yapmak üzere haftada toplam dokuz sefer için izin aldı. Bu firmalar uçuşlarına devam ediyor. Ayrıca 8 firma izin alma sürecinde, 2 firma da izin başvurusu için hazırlık yapıyor."


Bu haberi 256 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir