Antalya'dan yaş meyve sebze ihracatında artış -Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı…

  • Yazı boyutu
Antalya'dan yaş meyve sebze ihracatında artış
  -Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı…

Antalya'dan yaş meyve sebze ihracatında artış -Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Satıcı: -"Yaş meyve sebze sektörü ekim ayının ilk 15 gününde yakaladığı yüzde 10,4'lük artış ile 17,5 milyon dolarlık dış satıma konu olmuş ve bölgemizin itici gücü olmayı sürdürmüştür"

Antalya İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, yaş meyve sebze sektörü ekim ayının ilk 15 gününde yakaladığı yüzde 10,4'lük artış ile 17,5 milyon dolarlık dış satıma konu olduğunu ve bölgenin itici gücü olmayı sürdürdüğünü belirtti.
     Mustafa Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, birlik üzerinden yapılan ihracatın ekim ayının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 68,42'lik artışla 58 milyon 424 bin dolara ulaştığını kaydetti.
     Yıl genelinde ise geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 16,3'lük artış yakalandığına işaret eden Satıcı, ihracatın 959 milyon 123 bin dolara ulaştığını bildirdi.
     Satıcı, yaş meyve sebze sektörünün, bölge ihracatının "bel kemiğini" oluşturduğuna dikkati çektiği açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
     "Yaş meyve sebze sektörü ekim ayının ilk 15 gününde yakaladığı yüzde 10,4'lük artış ile 17,5 milyon dolarlık dış satıma konu olmuş ve bölgemizin itici gücü olmayı sürdürmüştür. Her biri 5 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren madencilik, demir-demir dışı metaller, kimya ve toprak sanayi sektörleri de bölgemizin önemli iş sahaları olarak belirmişlerdir.
     Ekim ayının ilk yarısında üyelerimiz toplam 85 ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. İlk sırayı 12,8 milyon dolar ile Rusya Federasyonu alırken diğer önemli alıcılar olarak 6,4 milyon dolar ile İtalya, 5,2 milyon dolar ile Almanya ve 4,6 milyon dolar ile Çin Halk Cumhuriyeti sıralanmıştır. Ekim ayının ilk 15 günlük bölümünde 13 ülkeye 1 milyon dolar üzeri ihracat gerçekleştirilmiştir. Ekim ayı ile örtü altı sera ürünleri sezonu başlamış, nar ve narenciye ihracat sezonu açılmıştır. İhracat sezonunun ilk dönemlerinde yakalanan bu başarının daimi olacağına inanıyor ve ülke ekonomimizde bölgemizin etkisinin her geçen gün daha da artacağını öngörüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir