Antalya'da 2B arazilerine yüzde 90 başvuru -Türkiye'de en fazla 2B arazisine sahip illerden olan…

  • Yazı boyutu
Antalya'da 2B arazilerine yüzde 90 başvuru
  -Türkiye'de en fazla 2B arazisine sahip illerden
  olan…

Antalya'da 2B arazilerine yüzde 90 başvuru -Türkiye'de en fazla 2B arazisine sahip illerden olan Antalya'da başvuru oranının yüzde 90'a ulaştığı bildirildi -Antalya Defterdarı Hidayet Mat: -"Bakanlığımızın uygun gördüğü bir tarihte itibaren rayiç bedelleri açıklamaya başlayacağız"

Türkiye'de en fazla 2B arazisine sahip illerden olan Antalya'da başvuru oranının yüzde 90'a ulaştığı bildirildi.
     Antalya Defterdarı Hidayet Mat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuoyunda 2B olarak bilinen vasfını yitirmiş orman arazilerinin satışı konusunda başvuru süresinin 1 ay daha uzatıldığını hatırlattı.
     Antalya'da 300 milyon metrekare 2B arazisi bulunduğunu, bunlardan yaklaşık 4 milyar lira gelir beklendiğini dile getiren Mat, 2B arazilerin satışı konusunda arazilerin kıymet değerlerinin belirlenmesi aşamasına gelindiğini kaydetti. 2B arazisini kullanan vatandaşların devletin sağladığı imkanlardan yararlanabilmesi amacıyla başvuru süresinin 1 ay uzatıldığına işaret eden Mat, Antalya'daki 2B arazilerinde 82 bin 699 kullanıcı tespit edildiğini, bunlardan yüzde 90'ının başvuru yaptığını anlattı.
     Yüzde 10 civarında başvuru yapmayan kullanıcı kaldığını söyleyen Mat, bu kişilerin satış kolaylıklarından faydalanabilmeleri için 1 ay içinde başvurmaları gerektiğini vurguladı. Mat, başvuruda bulunup henüz başvuru bedelini ödemeyenlerin de kendilerine sunulan fırsatlardan yararlanabilmeleri için 1 aylık süre içinde başvuru bedellerini yatırmalarını istedi.
     Rayiç bedeller ile ilgili tüm çalışmaların tamamlandığına işaret eden Hidayet Mat, "Arazilerin kıymet değerlerini 15 Ocak'ta açıklayacaktık, ancak başvuru süresi uzatılınca kıymet değerlerinin açıklanma süresi de ertelendi. Bakanlığımızın uygun gördüğü bir tarihten itibaren rayiç bedellerini açıklamaya başlayacağız" diye konuştu.
     Mat, arazilerin kıymet bedellerinin belirlenmesinde çok titiz davranıldığını vurgulayarak, Milli Emlak Otomasyonu Projesi kapsamında coğrafi bilgi sistemi oluşturulduğunu, bu sistem üzerinden arazilerin konumlarını, özelliklerini, hangi değerde olduklarını görebildiklerini, herhangi bir haksızlığın oluşmasını önlediklerini belirtti.
     Hidayet Mat, 2B arazilerinin rayiç bedelinin yaklaşık 7 milyar lira olduğunu, ancak sağlanan imkanlardan dolayı beklenen gelirin 4 milyar lira olduğunu ifade ederek, son 5 yılda Antalya'da 5 milyon 700 bin metrekare hazine arazisi satıldığını, bundan da yaklaşık 200 milyon lira gelir elde edildiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 207 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir