Ankara Ticaret Odası Başkanı Bezci: -"Faiz indirimi umut verici"

  • Yazı boyutu
Ankara Ticaret Odası Başkanı Bezci: 
  -"Faiz indirimi umut verici"

Ankara Ticaret Odası Başkanı Bezci: -"Faiz indirimi umut verici"

Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Salih Bezci, Merkez Bankası'nın önceki gün aldığı faiz bandının üst sınırını 1,5 puan düşürme kararına ilişkin, "Faiz indirimi umut verici" dedi.
     Bezci yaptığı yazılı açıklamada, faiz politikalarındaki gevşemenin olumlu olduğunu ancak faiz eşiğinin daha aşağılara çekilmesi gerektiğini belirterek, "Merkez Bankası'nın piyasalara kulak vererek faiz oranlarında indirim yapmasını olumlu buluyoruz. Ancak 1,5 puanlık indirim piyasaların canlanmasını kısmen sağlar. Özel sektörün piyasalarda aktif rol alabilmesi için faiz bandının kademeli de olsa en az 3 puan daha aşağıya çekilmesi gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -"Bankalar faiz indirimine kulak vermeli"-
    
     Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz indirim kararına bankaların da kulak vermesi gerektiğini ifade eden Bezci, şunları kaydetti:
     "Merkez bankasının faiz indirimi umut verici. Ancak indirimin piyasalarda hissedilebilmesi için bankaların da bir an önce kredi maliyetlerini aşağı çekmeleri gerekir. Bankaların bu kararla fonlama maliyeti azalarak elleri rahatlamış oldu. Bu rahatlamanın özel sektöre de yansıması için bankaların ellerini çabuk tutmaları gerekir. Özel sektörün güçlenmesi demek piyasaların güçlenmesi demektir. Piyasaların güçlenmesi ise Türkiye'nin güçlenmesi demektir. Ekonomik akışı elinde tutan bankaların ülke ekonomisinin büyümesinde önemli sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. Bu sorumlulukları yerine getirmenin tam zamanıdır."
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir