Ankara Patent Genel Müdürü Kaan Dericioğlu: -"Avrupa Birliği'nin coğrafi işaret belgelendirme…

  • Yazı boyutu
Ankara Patent Genel Müdürü Kaan Dericioğlu:
  -"Avrupa Birliği'nin coğrafi işaret belgelendirme…

Ankara Patent Genel Müdürü Kaan Dericioğlu: -"Avrupa Birliği'nin coğrafi işaret belgelendirme sisteminde yer alamamamızın nedeni, bağımsız bir denetleme kurumu alt yapısına sahip olamayışımız. Bu sebeple Yunan baklavası belgelenebilirken, Türk Baklavası belgelenemiyor"

Ankara Patent Genel Müdürü Kaan Dericioğlu, "Avrupa Birliği'nin coğrafi işaret belgelendirme sisteminde yer alamamamızın nedeni, bağımsız bir denetleme kurumu alt yapısına sahip olamayışımız. Bu sebeple Yunan baklavası belgelenebilirken, Türk Baklavası belgelenemiyor" dedi.
     Dericioğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük ihtiyaçlarından birinin coğrafi işaretler konusunda Avrupa ülkelerinde var olan denetim mekanizmalarına benzer kurumsal yapılar olduğunu belirterek, "Böylelikle coğrafi işaretlerimiz uluslararası sistemler tarafından da tanınacaktır" görüşünü aktardı.
     Anadolu toprağının, endemik bitkiler, genetik kaynaklar ve yöresel ürünler açısından çok zengin bir yapıya sahip olduğunu aktaran Dericioğlu, "Türkiye, ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi için çaba içinde olmalıdır. Bu coğrafi işaretler korunduğu takdirde hem o yörenin insanları ekonomik olarak kalkınır hem de oraya yatırım yapacak kişi ve kurumlar için güvence sağlanmış olur. Böylelikle bu yöreler, sahip oldukları değerleri ile ilgili konularda markalaşarak, göç vermeyen, hatta göç alan bölgeler haline gelir" ifadelerini kullandı.
     Dericioğlu, Türkiye'de bu konunun bir devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Üreticiler, yatırımcılar ve yöre halkları için çok önemli olan bu konuya önem verilerek, gereklerinin yerine getirilmesi tüketiciler açısından da büyük önem taşımaktadır. Çünkü coğrafi işaret konusu ürünün adının haksız kullanımlarının önlenmesi ve kalitesi düşük veya özellikleri uymayanların denetlenerek elenmesi, üreticilerin yanı sıra o ürünün özgürce satın almak isteyen tüketicileri de koruyacaktır. Bir örnek vermek gerekirse; Malatya kayısısı olma özelliklerini taşımayan bir kayısının 'Malatya kayısısı' olarak satışa sunulması hem Malatya kayısısı üreticilerine hem Malatya şehrimize hem de o kayısıları 'Malatya kayısısı' olduğunu düşünerek satın alan tüketiciye zarar vermektedir. Türkiye'nin en büyük ihtiyaçlarından biri, diğer Avrupa ülkelerinde var olan denetim mekanizmasının benzerini sağlayacak alt yapının bir Denetim Enstitüsü şeklinde oluşmasıdır. Böylelikle coğrafi işaretlerimiz uluslararası sistemler tarafından da tanınacaktır."
     Dericioğlu, "Şu an Avrupa Birliği'nin coğrafi işaret belgelendirme sisteminde yer alamamamızın nedeni, bağımsız bir denetleme kurumu alt yapısına sahip olamayışımız. Bu sebeple Yunan baklavası belgelenebilirken, Türk Baklavası belgelenemiyor. Aslında baklavamızı kimseye kaptırmıyor olsak da kendimizinkine gerektiği ölçüde sahip çıkamıyoruz ve uluslararası boyutta da markalaşmalarını sağlayamıyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir