Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Toplantısı -ASO Başkanı Özdebir: -"Milli Eğitim…

  • Yazı boyutu
Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Toplantısı
  -ASO Başkanı Özdebir:
  -"Milli Eğitim…

Ankara Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Toplantısı -ASO Başkanı Özdebir: -"Milli Eğitim Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri'nin hatta işletmelerinin kendi ihtiyacı için eleman yetiştirmek üzere kurmuş oldukları meslek liselerine ciddi bir katkı sağlayacak. Bakan Bey 2 bin lira teklif etmişti. Tahminim odur ki öğrenci başına 3 bin lira verilecek gibi gözüküyor"

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Organize Sanayi Bölgeleri'nin (OSB) veya işletmelerinin kendi ihtiyacı için eleman yetiştirmek üzere kurmuş oldukları meslek liselerine ciddi bir katkı sağlanacağını belirterek, "Bakan Bey 2 bin lira teklif etmişti. Tahminim odur ki öğrenci başına 3 bin lira verilecek gibi gözüküyor" dedi.
     Ankara Kalkınma Ajansı'nın Kalkınma Kurulu Toplantısı'nda konuşan Özdebir, OSB'lerin kuruluşu ve işleyişi hakkında bilgiler verdi.
     Özdebir, OSB kavramının ilk uygulamasının 1961 yılında Bursa'da başladığını hatırlatarak, OSB'lerin bulunduğu yerlerin doğru seçilmesi halinde bölgesine refah getirdiğini söyledi.
     Bir soru üzerine istihdam ve eğitim ilişkisine değinen Özdebir, Sincan OSB içerisine bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulacak kreşin faaliyete başlayacağını belirtti.
     Özdebir, aynı zamanda Ankara Sanayisinin ihtiyaç duyduğu alanlarda eleman yetiştirmek üzere özel bir meslek lisesi yapmak için faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek, bu okulda nitelikli, beceri sahibi, yüksek ahlaklı insanlar yetiştirmek istediklerini kaydetti.
     Bugün Türk sanayisinin en önemli çıkmazlarından bir tanesinin "eleman sıkıntısı" olduğunu ifade eden Özdebir, şöyle konuştu:
     "İşsizliğin bu kadar yüksek olduğundan şikayet ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Beceri'10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projesini ortaya koydu. Bunun için 7 milyar lira kaynak ayrıldı. Ama gidecek adam bulamıyoruz maalesef. İnsanlar demek ki çalışmak istemiyorlar. Çünkü verdiğimiz kurslarda bir üniversite mezununun çok üzerinde maaş alabilecekleri alanlar var. Maalesef talep yok.
     Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüm. Geçen gün müjdesini verdiler. Organize Sanayi Bölgeleri'nin hatta işletmelerinin kendi ihtiyacı için eleman yetiştirmek üzere kurmuş oldukları meslek liselerinde öğrenci başına ciddi bir katkı koyacaklar. En son pazarlığımız 2 bin lirada kalmıştı. Bakan Bey 2 bin lira teklif etmişti, ben kabul etmedim. Bizim meslek alanlarımızda devlete ne kadar mal oluyorsa o parayı bize vermelerini istemiştim. Tahminim odur ki öğrenci başına 3 bin lira para verilecek gibi gözüküyor. Bakan Bey de her türlü hazırlığın tamamlandığını yakında yasalaşacağını söyledi. Hazırlıklı olmakta fayda var."
    
     -"En başarılı teşvik sistemi"-
    
     Kalkınma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Lale de toplantının açılış konuşmasında sanayi sektörünün ekonomiyi ayakta tutan ana sektör olduğuna dikkati çekerek, makro ve mikro tedbirler alınarak sanayinin inovasyona bağlı olarak geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
     Lale, teknolojik gelişmeyi sağlayacak yatırım ortamını iyileştirerek, yeni inovatif politikalar üretmek gerektiğini vurguladı.
     Yeni teşvik paketine de değinen Lale, bu paketten tüm sektörlerin olumlu etkileneceğini ve enerji, eğitim, ulaştırma gibi alanların her bölgede stratejik yatırımlarla desteklenmesinin son derece olumlu olduğunu söyledi.
     Lale, paketin, cari açığın makul seviyelere çekilmesi, bölgesel farklılıkların giderilmesi, teknolojik dönüşümün gerçekleştirilmesi gibi ekonomideki temel yapısal meselelere çözüm üretmeyi hedefleyen geçmişteki teşvik paketleri kıyaslandığında şimdiye kadar çıkarılan en başarılı teşvik sitemi olduğunu ifade etti.
     Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ise 2011 yılı faaliyetleri ve İç Denetim Raporları hakkında bilgi sundu.
     Balcı, 2009 yılında kurulan Ajans'ın faaliyetlerinin Kasım 2010 yılı içerisinde başladığını hatırlatarak, faaliyete geçen projelere mali destek programlarının sürdürüldüğünü bildirdi.
     Balcı, 2011 yılında destek programlarına 371 başvuru alındığını ve 172'sinin desteklenmeye hak kazandığını ifade ederek, bu projeler için 26 milyon liranın bütçelendirildiğini söyledi.
     Bir katılımcının "Belediyelerden gelen kaynak neden azaldı" sorusunu yanıtlayan Balcı, belediyelerin ödeme güçlüğü olduğunu bu sebeple de geçen yıl belediyelerin Kalkınma Ajansları'na katkı paylarının yüzde 1'den, binde 5'e düşürüldüğünü belirtti.
     Kurul toplantısında bir katılımcı, Ankara'yı tanıtan İngilizce dökümanın olmadığını dile getirerek, Ankara Kalkınma Ajansı'na yabancı yatırımcılara yönelik bir tanıtım materyali yapılması önerisinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir