"Ankara İstihdam Fuarı"

  • Yazı boyutu
"Ankara İstihdam Fuarı"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ata: "Gençlerin geliştirilmesi, iş gücümüzün niteliğinin ve istihdam edilebilirliğin artırılmasına yönelik aktif istihdam tedbirlerine çok daha fazla önem vermemiz gerektiği ortada"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Namık Ata, "Gençlerin geliştirilmesi, iş gücümüzün niteliğinin ve istihdam edilebilirliğin arttırılmasına yönelik aktif istihdam tedbirlerine çok daha fazla önem vermemiz gerektiği ortada" dedi.
     Çalışma ve İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğü'nün düzenlediği "Ankara İstihdam Fuarı" Altınpark Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ata açılışta, 2008 yılında başlayan küresel ekonomik krizin tüm ülkeleri etkilediğini, bu etkilerin Türkiye'de de görüldüğünü anlattı.
     Özellikle 2009-2012 yılları arasında, işsizliğin yüzde 14 seviyelerine düştüğünü, Türkiye'nin krizin olumsuz etkilerini çok kısa sürede hafifletmeyi başardığını söyleyen Ata, "2008 yılında kriz etkilerini göstermeden Türkiye çok önemli tedbirler aldı. İstihdam paketleri diye bilinen yasal düzenlemelerle aldığı bir çok tedbirle Türkiye, ekonomiye zamanında müdahale etti" dedi.
     Ata tedbirler kapsamında, iş gücü maliyetlerini düşüren teşvik uygulamalarının başlatıldığını, sosyal güvenlik primlerinin 5 puana indirildiğini ve dezavantaj gruplarda görülen kadınların, gençlerin, istihdam edilmelerini sağlayıcı birçok uygulamanın bulunduğunu hatırlattı.
    
     -"2023 yılında işsizliği yüzde 5'ler düzeyine indireceğiz"-
    
     İŞKUR'un aktif iş gücü programlarına kaynak oluşturacak çok önemli ve sürekli bir kaynağa kavuşmasının sağlandığını vurgulayan Namık Ata, işsizlik sigortası fonundan yılda ortalama bir buçuk milyar liralık kaynağın İŞKUR'un kullanımına bulunulduğunu söyledi.
     Ata, "İŞKUR yeniden yapılandırıldı ve görev fonksiyonları yeniden belirlendi. Kurumun, çalışanlarına dahil edilen iş ve meslek danışmanlarıyla çok daha aktif rol almasının önü açıldı" dedi.
     İşsizliğin yüzde 9'lara indirilebildiğini ama bu oranın hala çok yüksek olduğuna işaret eden Ata, şunları söyledi:
     "İş gücüne katılmayan, iş aramaktan umudu kesen kişileri de düşündüğümüzde, işsizlik sorunu uzun vadede ülkemiz açısından önemli bir sorun olmaya devam edecek. Bu sorunla mücadelede herkese çok önemli görevler düştüğünün de bilincinde olmamız gerekiyor. Bizim yumuşak karnımız diye tabir edilen 'eğitim-istihdam' ilişkimizin gençlerin geliştirilmesi, iş gücümüzün niteliğinin ve istihdam edilebilirliğin arttırılmasına yönelik aktif istihdam tedbirlerine çok daha fazla önem vermemiz gerektiği ortada. Ulusal istihdam stratejisinde yaklaşık 40 politika önerisi ve 200'ün üzerinde de tedbir maddesi bulunuyor. Biz inanıyoruz ki 2023 yılında işsizliği yüzde 5'ler düzeyine indireceğiz, ayrıca iş gücüne katılım oranlarını özellikle kadınlar ve gençlerde arttıracağız."
    
     -92 bin işsize iş sağlandı-
    
     İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı da 6 bin 700 çalışanla işsizliğe karşı mücadele ettiklerini anlatarak, şu ana kadar 492 bin olan iş sağlama sayısının Aralık sonu itibarıyla 520 bin olmasını hedeflediklerini bildirdi.
     Yazıcı, bu yıl işsizlikle ilgili 16 fuar düzenlediklerini, bu sayıyı yıl sonuna kadar 25'e çıkartacaklarını anlattı.
     Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, İŞKUR'un kayıtlı iş gücüyle olan ilişkilerde, işverenlerle buluşmada ve işe yerleştirmelerde üzerine düşen görevi tam anlamıyla gerçekleştirdiğini söyledi.
     Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 27 bin işsizin iş sahibi olmasının İŞKUR'un yeni vizyonu açısından çok önemli olduğunu belirtti. Arslan, "İstihdam için insana değer vermeliyiz. Hiçbir bahane kayıt dışı, sigortasız çalıştırmaya gerekçe olmamalı" dedi.
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de bilişimin gelişmesiyle rekabetin arttığını belirterek, girişimcilerin ve çalışanların bir arada üretmesi gerektiğini ifade etti.
     İnsanların beceri sahibi yapılması gerektiğini vurgulayan Özdebir, "Bilgiyi ürüne dönüştürecek insanların beceriye de sahip olması gerekiyor, buna girişimcilik denir. Artık önümüzdeki dönemlerde yüksek becerili insanlar daha kolay iş bulabilecek. Böylece işverenlerin verimliliği artarken, çalışanların da emeği yükselecek" diye konuştu.
     Fuarda, iş yerlerinde en çok engelli barındıran, kadın işçi istihdam eden, en çok istihdam sağlayan ve mesleki eğitim kursları sonrasında iş alımı yapan işverenlere plaket verildi.
     "Ankara İstihdam Fuarı"nın açılışının ardından törene katılanlar stantları gezdi.
     İki gün sürecek fuarda, işsizlere iş arama becerileri, öğrencilere de staj ve burs gibi konularda bilgiler verilecek.
    
    
    


Bu haberi 487 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir