Ankara'da toplu taşımaya zam sinyali -ANKESOB Başkanı Yiğiner: -"Hiç olmasını istemiyoruz ama…

  • Yazı boyutu
Ankara'da toplu taşımaya zam sinyali
  -ANKESOB Başkanı Yiğiner:
  -"Hiç olmasını istemiyoruz ama…

Ankara'da toplu taşımaya zam sinyali -ANKESOB Başkanı Yiğiner: -"Hiç olmasını istemiyoruz ama taksi ve diğer toplu taşıma araçlarının yolcu taşıma ücretlerini yeniden düzenlemek zorunda kalacağız"

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) ve Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Mehmet Yiğiner, taksi ve diğer toplu taşıma araçlarının yolcu taşıma ücretlerine zam yapılabileceğini belirterek, "Bu zam oranlarına artık dayanacak gücümüz kalmadı. Hiç olmasını istemiyoruz ama taksi ve diğer toplu taşıma araçlarının yolcu taşıma ücretlerini yeniden düzenlemek zorunda kalacağız" dedi.
     Yiğiner, yaptığı yazılı açıklamada akaryakıta gelen zamların taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren esnafı doğrudan ve olumsuz etkilediğini, son dönemde yapılan ÖTV düzenlemelerin ardından büyük sıkıntı çektiklerini ifade etti.
     Ankara'da ticari taksilere en son 20 Aralık 2011'de fiyat düzenlemesi yapıldığını belirten Yiğiner, "En son ayarlamayı yaptığımız günden bu güne daha 10 ay bile geçmedi fakat geçen süre içerisinde araçlarımızın bir çoğunun kullandığı LPG'ye yüzde 20, benzine yüzde 16, motorine yüzde 12 zam geldi. Böylesi yüksek oranlı zamlarla bu işin yapılması mümkün değil" ifadesini kullandı.
     Akaryakıta yapılan zamların sadece yakıt maliyetlerini arttırmakla kalmayıp, yedek parça, işçilik gibi kalemlere de yansıdığının altını çizen Yiğiner, "Bu zam oranlarına artık dayanacak gücümüz kalmadı. Hiç olmasını istemiyoruz ama taksi ve diğer toplu taşıma araçlarının yolcu taşıma ücretlerini yeniden düzenlemek zorunda kalacağız. Bu durumdan da en çok vatandaşlarımız mağdur olacak" dedi.
     Dünyadaki ve Türkiye'deki ekonomik gerekçelerin, akaryakıt zammını gerektirebileceğine dikkati çeken Yiğiner, "En azından armatörlere, uçak taşımacılığı yapanlara olduğu gibi, toplu taşıma sektöründe faaliyet gösteren esnafımıza pozitif ayrımcılık yapılarak ÖTV ya da KDV'de indirim yapılabilir. Bu da beraberinde daha ucuz yolcu taşımacılığını getirir" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 76 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir